Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Исланд"

Г.О. (22) од Исланд е осомничен од МВР за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Меѓународната истрага открила дека тој на 20 април годинава неовластено навлегол во е-маил комуникација, изготвил фалсификувана фактура и со менување на лажни банкарски податоци, создал услови паричните средства во

Read More

Исланд е островска држава во северниот дел на Атлантскиот Океан, воедно и најсеверната точка во Европа. Се наоѓа помеѓу Гренланд, Норвешка и Британските острови, а вкупната површина на земјата изнесува 102.819 км. Кон убавината на Исланд допринесуваат и многубројните гејзери и неколкуте активни вулкани кои се

Read More

Ако сакате да пливаат меѓу двата континента, Силфра е едно ретко место кое тоа ви го овозможува и вистински доказ дека нашата земја се уште не изненадува. Пукнатините во морето се наоѓа во Исланд и го дели евроазискиот и северноамериканките тектонски плочи кои се движат подалеку

Read More

Денес ракометната федерација на Македонија ги соопшти продажните цени за натпреварот помеќу Македонија и Исланд. Билетите ќе бидат со симболична цена од 100 и 200 денари. Натпреварот ќе се одигра на 4-ти мај во 20.00 часот, ова е најважниот натпревар за репрезентацијата на Македонија. Исланд мора

Read More

Иако Исланд, најголемото изненадување на овогодинешното европско првенство во фудбал ЕУРО 2016, го напушти натпреварувањето по поразот од Франција, оваа држава, која на многумина им стана фаворит, сепак се избори за една титула. Арна Ир Јонсдотир има 21 година и на Исланд и ја донесе титулата

Read More

Малата но, горда исландска нација со воодушевување и голема почест ги пречека назад фудбалерите кои беа апсолутен хит и најголемо изненадување на Европското фудбалско првенство во Франција. Десетина илјади луѓе со громогласни аплаузи и скандирања ги поздравија фудбалските херои кои пред само три недели и речиси

Read More

Француските фудбалери одиграа шампионски натпревар против најголемото изненадување на првенството Исланд и беа супер ефикасни во првото полувреме со дури 4 гола кои беа дело на Жиру, Погба, Паје и Гризман. Во вториот дел Исланд се обиде да ја спаси својата чест и прв намали

Read More

Денес се одиграа последните осминафинални натпревари во рамките на ЕВРО 2016 во Франција, на кои потценетата Италија покажа како се игра фудбал со голема победа и одмазда над Шпанија за загубеното финале во 2012 година, додека Исланд ја направи најголемата сензација до сега и ја

Read More

По синоќешниот натпревар помеѓу двете репрезентации на Исланд и Португалија, Исланд го направи првото изненадување на Европското првенство 2016 во Франција откако ремизираше со фаворизираната Португалија со резултат 1:1. Роналдо не одигра добро, но наместо да му пружи рака на противникот тој по натпреварот се однесуваше

Read More

Неколку илјади демонстранти се собраа синоќа пред зградата на Парламентот во Рејкјавик, со барања за оставка на премиерот Сигмундур Гунлаугсон. Протестите беа организирани откако неговото име се најде меѓу политичките лидери од светот во „Панамските документи“, каде се тврди дека имал сметка во земји означени

Read More