Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "Барселона"

Шпанскиот спортски гигант Барселона во ракометната секција реализираше фантастичен гест кон легендарниот ракометар Кире Лазаров и за неговите настапи на македонски јазик му кажа БЛАГОДАРАМ. Лазаров сеуште е дел од тимот на Барселона и ќе игра во фајнл форот во Келн каде ќе се бори за нова

Read More

Шпанскиот врховен суд вчера ја потврди пресудата на фудбалерот на Барселона, Лионел Меси кој беше осуден на 21 месеци затвор и парична казна во износ од 2,1 милиони евра. Со што на аргентинецот му ја одбија жалбата поради пресуда за затајување данок во периодот од 2007

Read More

Тимот Масимо Карера ја освои титулата во руската Премиер лига, Спартак од Москва во следната сезона ги чека Лигата на Шампионите. Како што се зголемија апетитите на клубот, сигурно од наредната сезона рускиот тим квалитетно ке се засили. Бо редовите на Спартак би можел да пристигне десен

Read More

Фудбалерот на Лестер Ријад Марез, изрази желба да ги напушти редовите на клубот, со кого минатата сезона ја освои Премиер Лигата, пишуваат британските медиуми. Слична ситуација беше и претходното лето, тој беше поврзуван со Арсенал, но алжирецот се одлучи да остане на “Кинг Пауер“ како

Read More

Лео Меси со два гола во “Ел Класико“ достигна неверојатна бројка од 500 голови во својата кариера, а поранешните и сегашните соиграчи ја искористи можноста да му честитаат на волшебниот аргентинец, во видео кое го објави Барселона на официјалниот веб-сајт. “Лео, брат, ти испраќам порака како

Read More

Во текот на првата половина од натпреварот во Ендес лигата помеѓу Валенсија и Барселона кој заврши со резултат 76-59, центарот на “каталонците“ Дијагне успеа да ја скрши таблата. Моќниот сенегалец кој е висок 211 сантиметри, ја заврши акцијата со забивање, при што тој се задржа на

Read More

Вечерва со средбите во Торино и Дортмунд започнува четврт-финалето на Лигата на шампионите. Јувентус во Торино ја дочекува екипата на Барселона, ќе проба да се одмазди за 2015 година и изгубеното финале каде “каталонците“ победија со 3-1 и дојде до титулата европски првак. “Мораме да одиграме

Read More

Бразилецот е исклучен против Малага, доби два жолти картони, но доби малку посилна од очекуваната суспензија. Барса е поразена од Малага на гостински терен, и со тоа се одалечи чекор од титулата. Во наредното коло играт со Реал Сосиедад за веднаш потоа да ја одмерат силата

Read More

Фудбалерот на Севиља не крие дека сон на секој фудбалер е да заигра во Барселона. Витоло кај Хулен Лопетеги стана стандарден репрезентативец и под негово водство игра одлично во репрезентацијата на Шпанија, а покрај тоа блеска и во тимот на Хорхе Сампаоли. „Точно е дека

Read More

Во експлозија која се случила во шпанскиот град Барселона починало најмалку едно лице, а 14 биле повредени, соопштиле локалните пожарникарни служби. До експлозијата дошло блиску до Премиера де Мар, во преградието на Барселона, а како што пренесуваат локалните медиуми причината за пожарот е се уште

Read More