Sunday, Aug 2, 2020
HomePosts Tagged "Норвешка"

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, остварил средба со Ерна Солберг, премиерка на Кралството Норвешка. На средбата се поздравени реформските чекори на новата Влада. „Норвешка ја поддржува Македонија во интеграциите“, му соопштила премиерката Солберг на Заев, која во демократските чекори на Владата и регионалната соработка гледа перспективи

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арни Бјорнстад. На средбата била договорена поддршка од Кралството Норвешка на Македонија во повеќе области значајни за евроатлантските интеграции на земјава. „Станува збор за помош од Норвешка во подобрување на административните и на законските капацитети,

Read More

Норвешка го поддржува приемот на Македонија во НАТО и ЕУ и е подготвена да и помогне во тој процес, истакна норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бренде по денешната средба во Скопје со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Бренде рече дека Норвешка има силно партнерство

Read More

Норвешката рекометна репрезентативка, Камила Херем на крајот на сезоната ќе го напушти сегашниот клуб ЖРК Вардар, по раскинување на договорот. 30-годишната Херем пристигна во редовите на Македонскиот шампион на стартот на сезоната како резервна опција на левата страна, која првично беше ангажирана на две години соработка

Read More

Омилениот норвешки пештерски цртеж на кој се прикажани скијаши на север од Норвешка на островот Тро, стар 5.000 години, бил уништен во чин кој градоначалникот на Алстахауг го карактеризирал како „вандализам“, но и како „национална трагедија“. Цртежот бил уништен од страна на две млади лица,

Read More

Возењето долж норвешкиот брег ќе ви одземе 40 часа, а по тој пат мора да користите и услуги на голем број траекти за стигнување до целта. Тоа е добро доколку имате неколку недели за истражување, но никако не е добро за сите оние кои Норвешка

Read More

Норвешката влада размислува да ја помести границата до Финска, со што на соседната држава ќе ѝ даде планина, како подарок за 100-годишнината од нејзината независност, објавуваат светските медиуми. Планината Хаити би претставувала највисок врв во Финска. - Постојат одредени правни потешкотии, со што уште не ја

Read More

Бидејќи не го носел задолжителниот појас за спасување за време на полициска патрола на море еден полицаец во Норвешка се казнил самиот себеси со парична казна. Полицаецот Арне Ставнес бил прикажан во норвешките весници на фотографија како стои во полициски брод за време на патрола

Read More

Од пред некој ден, Норвешка стана првата држава во светот која целосно го забрани сечењето на дрвја и со тоа да придонесе во намалување на глобалното уништување на шумите. Норвешкиот парламент се обврза да најде начин да се снабдува со потребните производи како палмино масло, соја,

Read More

Норвешка ќе дише најчист воздух. Четирите големи норвешки политички партии постигнаа историски договор за забрана на продажбата на автомобили кои функционираат на бензин и дизел во земјата, а регулативата треба да стапи во сила од 2025 година. Оваа одлука е дел од новата енергетска политика на

Read More