Tuesday, Jul 7, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈАКосмос (Page 2)

Меѓународната група на научници зад планетата Нептун забележала мал објект со орбита која не е карактеристична за сончевиот систем. Необичното небесно тело било 160.000 пати потемно од Нептун, а неговиот пречник изнесувал околу двеста километри, пишуваат списанијата наменети за овие истражувања. Научниците нагласиле дека небесното

Read More

НАСА работи на формирањето на тим кој ќе го направи роботот Robonaut 5 (R5), кој треба да вклучува серија на опции кои би можеле да ги спасат животите на астронаутите во вселената. Имено, НАСА реши да распише конкурс под називот Space Robotics Challenge, а наградата за

Read More

Кина лансираше прв експериментален квантен сателит во светот, објавија денеска локалните медиуми. Сателитот кој е наречен „Менциј“, според древниот кинески филозоф и пронаоѓач, лансиран е од страна на вселенскиот центар „Џингуан“. Комуникацискиот сателит од новата генерација е отпорен на сите познати видови кибернетички напади и може да

Read More

Првиот од вкупно четирите системи за контрола на вселената, кои ќе бидат произведени во Русија, започнал да работат во оптичко-ласерскиот центар „Титов“ во руската република Алтај. Генералниот директор на корпорацијата за системите на овие прецизни инструменти, Јури Рои, потврдил дека еден систем започнал да работи.

Read More

Огромниот астероид кој секоја шеста година може да се види од Земјата би можел да предизвика огромни штети и загубени животи, доколку дојде до промена во неговата орбита - пренесува НАСА. Вселенската агенција на астероидот Бен ќе испрати мисија која треба да земе примероци. Бен

Read More

Инструкциите кои американскиот астронаут Џон Глен ги користел за време на историскиот лет на капсулата „Меркјури“ во вселената во 1962 година, е продаден на аукција за 67.000 долари. Акционерската фирма „Нејт Д. Сандерс“ објави дека инструкциите кои ги користел Глен кој стана првиот Американец во

Read More

Вселенскиот телескоп Хабл пронајде уникатна галаксија која има хипер продукција на стотици ѕвезди со што го заслужи епитетот космичка „мајка“. Галаксијата MCG+07-33-027, е оддалечена 300 милиони светлосни години од Земјата и е изолирана, односно во нејзина близина нема друга галаксија со која би се судрила,

Read More

Леталото Џуно на НАСА по неколкугодишно патување успешно се доближи до планетата Јупитер и ја испрати прва слика направена одблиску со нејзините три големи месечини. Од НАСА се воодушевени што Џуно го направи невозможното, а тоа е да ги избегне сите слоеви на радијација околу

Read More

НАСА забележа низа чудни темни дини на Марс кои изгледаат необично како точки и цртички од Морзеовата азбука. Ова не е прв пат научниците да забележат вакви форми во песоците на Марс, но благодарение на уникатната топографија, оваа област на песочни дини која се наоѓа јужно

Read More

НАСА оствари голем успех-нејзината сонда Џуно, вредна 1,1 милијарда долари, успешно влезе во орбитата на Јупитер во рамки на мисијата за истражување на потеклото на Сончевиот систем. Светските агенции пренесуваат дека серија на радио сигнали испратени од вселенското летало потврдиле дека маневарот за влез во орбитата

Read More