Tuesday, Jun 30, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈАКосмос (Page 6)

Вселенскиот товарен брод „Прогрес М-28М“ кој беше лансиран во петокот од рускиот космодром Бајконур во Казахстан, се присоединил на пристанишниот сектор „Пирс“ на Меѓународната вселенска станица, објави рускиот Центар за управување со вселенските летови. Ракетата „Сојуз-У“ со капсулата „ Прогрес М-28М“, беше лансирана на 3-ти јули,

Read More

Навраќајќи се низ историјата на НАСА една од најзначајните програми Gemini е речиси целосно потценета во однос на астронаутите од мисијата Apollo кои ја освоија месечината. Со Gemini беа направени првите сериозни истражувања за подолг престој на астронаутите во вселената, како и за принципите на

Read More

Мајор Чарлс Френк Болден главниот директор на НАСА изјави дека верува во вонземјани и тие сигурно постојат некаде во бескрајниот универзум во кој има милијарди галаксии, па затоа тезата дека Земјата е единствена планета на која има активен живот е малку веројатна. Ова е редок

Read More

Европската вселенска агенција објави дизајни за изгледот на населбите на Месечина, кои се инспирирани од детската емисија Teletubbies. Населбата Lunarville би можела да ја замени Меѓународната вселенска станица до 2024 година, тврди професорот Јан Вернер. Станува збор за реплика на домот на Teletubbies, во која има

Read More