Thursday, Jul 9, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈАКосмос (Page 4)

На Меѓународната вселенска станица (МВС) за 10 до 15 години би можеле да бидат поставени дополнителни модули за сместување на туристи, најави првиот човек на руската вселсенска агенција Роскосмос, Игор Комаров. Според него, МВС има капацитет да биде проширена со сегменти во кои би биле

Read More

Физичарот Стивен Хокинг заедно со Марк Закерберг основачот на Facebook и рускиот милионер Јури Милнер најави многу амбициозен проект наречен Breakthrough Starshot кој преку нано-летала кои ќе се движат напојувувајќи се сончева енергија треба да отпатуваат во нашата соседна галаксија Alpha Centauri барајќи вонземски живот

Read More

Приватната компанија Space X користејќи ја напредната ракета Dragon успешно го достави товарот до Меѓународната вселенска станица меѓу кој за прв пат има и соба на надувување. Dragon успешно беше прифатена од роботската рака на ISS и со собата на надувување астронаутите ќе имаат многу

Read More

Во пуст и сосема неочекуван дел од вселената, астрономи успеале да пронајдат огромна црна дупка, која има околу 17 милиони пати поголема маса од нашето сонце. Научници од универзитот во Калифорнија објавија дека ваквите големи дупки во сосема неочекувани делови од вселената се многу почести

Read More

Научниците од Институтот за астрофизика од Смитсонијан имаат нова теорија за тоа каде и како треба да ги бараме вонземнските цивилизации. Според нив досега само напразно следиме фрекфенции и сигнали од вселената, наместо да се насочиме кон густите ѕвездени системи кои се наоѓаат на работ

Read More

Астронаутот Скот Кели ја сними северната светлина Аурора Бореалис од Меѓународната вселенска станица за време на неговиот 141-ви ден во вселената. Снимката е импресивна и е направена на изгрејсонце. Феноменот Аурора Бореалис го одзема здивот кога се набљудува и од Земјата на крајниот север, но

Read More

Индија токму пред прославата на денот на независнот има за што да се гордее бидејќи нивната вселенска агенција успеа да ги фати првите слики направени од кањонот Офир Часма кои се претставени и во 3D за подобар визуелен впечаток. Офир Часма кањонот е долг 317 километри,

Read More

Астрономите најавија метеорски спектакл за неколку часа. Вечерва се очекува максимумот на метеорскиот дожд од Персеидите кои секоја година, во август може да се видат на небото. Ова е сигурно една од најубавите космички појави текот на годината и најнабљудуваниот метеорски дожд од сите. Временските услови

Read More

Спектакуларен метеорски дожд ќе биде видлив од Земјата следната недела, во ноќта меѓу среда и четврток. Метеорскиот дожд Персеид е традиционален феномен, кој според астрономите, годнава ќе биде особено спектакуларен. Во моментот кога овој „небсен огномет“, што ќе биди видлив ширум светот, ќе го достигне

Read More

НАСА доби нови слики од црвените цик-цак линии исцртани на Титус, една од најголемите месечини на Сатурн, со што се потврди нивното постоење но, се уште научниците немаат објаснување како се настанатите и дале се должат на некаква хемиски реакција или пак причината е нешто

Read More