Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "ракета"

Американскиот потпретседател Мајк Пенс пристигна во Јужна Кореја на почетокот на десетдневната посета на азиско-пацифичкиот регион во време на засилени тензии со Северна Кореја поради нивната нуклеарна и ракетна програма. Пенс денеска пристигна во Сеул, откако утринава Јужна Кореја и САД соопштија дека имало неуспешен

Read More

SpaceX се соочува со уште еден огромен проблем во својата вселенска програма, а тоа е пречестото експлодирање и дефекти на летата, па така вечерва повторно им експлодираше ракета од видот Falcon 9 овој пат во вселенскиот центар Џон Кенеди во Кејп Каневрал. Компанијата на Елон Маск

Read More

Експлозија се случила во вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида на денот кога компанијата Спајсекс се подготвува да истрела беспилотна ракета, соопшти Би-Би-Си. НАСА вели дека Спајсекс утрово спроведувал тест пукајќи од својата беспилотна ракета кога се случила експлозијата. Тестот, кој се смета за рутински, се вршел

Read More

НАСА вчера го тестираше супер моторот РС-25, кој еден би можел да испрати ракета со човечки екипаж на Марс. Моторот тежок 70 тони за да го постави на ракетата СЛС (Space Launch System), а која исти така ќе го покрене вселенското летало Орион. Тестот што е

Read More

Семејствата на загинатите патници на авионот Боинг 737 на лето МХ-17 на Малезија Еирлајнс одржаа комеморација за едногодишнината од трагичната несреќа. Холандската влада вети дека ќе ја спроведе до крај истрага за соборувањето на патничкиот авион над небото на Источна Укранина за што се сомневаат

Read More

Ракетата Falcon 9,  на приватната американска компанија ,,Space X" експлодираше веднаш по полетувањето од Кејп Канаверал Ракетата  требало  да достави товар на Меѓународната вселенска станица,а  на бродот немало луѓе. Од компанијата ,,Space X изјавиле дека формираат ,,тим за аномалии" кој ќе треба да ја утврди причината за

Read More