Wednesday, Aug 4, 2021
Home2017September (Page 5)

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел имал работна средба со еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на која го информирал еврокомесарот за досегашното спроведување на реформите во согласност со планот „3-6-9“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Димитров ја повторил

Read More

Специјалното јавно обвинителство во обвинението за случајот „Титаник“ бара на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, на поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протоѓер, на актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Илија Димовски и на обвинетиот Леко Ристовски солидарно да им се конфискува

Read More

Судскиот процес за најголемиот грабеж на пари од сефот на банката НЛБ , е закажан за в понеделник 2 октомври, откако претходно по барање на одбраната беше одложено. Осумтемина обвинети се осомничени за кражба на 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра од сефот на банка.

Read More

Нови 18 претставки за одговорност на судии до Советот за утврдување факти, меѓу кои и за судиите кои му овозможија на бизнисменот Сеад Кочан законска можност да излезе од притвор, поднесе здружението „Зелена лупа“, јавува ТВ 21. Новите иницијативи се против судии од Основниот суд Скопје

Read More

АД ЕЛЕМ денеска соопшти дека е поништен тендерот за набавка на гумени ленти за потребите на РЕК Битола поради тоа што на последната аукција се понудени повисоки цени од планираниот буџет за нив. „Раководството на АД ЕЛЕМ донесе одлука да го поништи тендерот за набавка на

Read More

Одбраната на Сашо Мијалков, обвинет во случајот на СЈО „Таргет“, сè уште чека одговор од Кривичниот суд во врска со барањето за враќање на пасошот што му беше одземен. Адвокатот на Мијалков, Љупчо Шврговски, изјави дека за враќањето на пасошот се повикале на судската практика, односно

Read More

Денешното рочиште за случајот „Тврдина 2“ се одложи бидејќи судот и СЈО го чекаат известувањето од Eдиницата за потраги на МВР во врска со достапноста на обвинетиот во случајот, Горан Грујовски, кој е во бегство и по кого е распишана потерница, пишува Мета. Известувањето е неопходно

Read More

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на телекомуникацискиот оператор „Оне-Вип“. Тој обврските на новата функција ќе ги преземе од октомври 2017 година и ќе го наследи Димитар Ковачевски, кој одлучил да ја напушти компанијата. „Ковачевски ќе остане во „Оне-Вип“ до крајот на годината за да

Read More

Партијата на Мендух Тачи, ДПА, се повлекува од трката за избор на градоначалник на Струга. Кандидатот Менди Асани потврди дека нема да почне со кампањата. Како што информира за „Алсат“, причина за повлекувањето е да не се расцепуваат гласовите на гласачите Албанци во општината.

Read More

Триесетдневен притвор за Едмонд Темелко одреди Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како што информираат од скопскиот Кривичен суд, мерката притвор од 30 дена ќе важи од денот на неговото наоѓање. Градоначалникот на општината Пустец во Албанија Едмонд Темелко е

Read More