Wednesday, Sep 23, 2020
Home2017September (Page 3)

Заедничка македонско -грчка комисија од ноември ќе ги разгледува школските учебници за да се запре со иредентизмот – ова е една од точките за кои што се договориле Димитров и Коѕиас на нивната средба во Њујорк, јавува „Канал 5“. Шефот на грчката дипломатија, говорејќи за

Read More

Основниот суд Скопје 1 за 17 октомври го закажа соопштувањето на пресудата за случајот „Диво Насеље“ за кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 година, во кои загинаа осуммина припадници на македонската полиција. Денеска се одржа последното рочиште на кое беа изнесени завршните зборови на

Read More

Право на глас на претстојните локални избори што ќе се одржат на 15 октомври, ќе имаат 1.814.644 гласачи, соопшти вчера Државната изборна комисија (ДИК), по заклучувањето на избирачкиот список и по извршените промени што произлегоа од јавниот увид. Во изводите од избирачкиот список се запишани 1.735.682

Read More

Унгарскиот премиер Виктор Орбан доаѓа во Македонија, поточно во Охрид каде утре ќе присуствува неколку часа при што ќе оствари средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и преставници на партијата. Целта е јасна, поддршка за Груевски и ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори. Орбан е актуелен премиер

Read More

Актерката Ирена Ристиќ е осомничена за предизвикување омраза на национална, верска и друга дискриминирачка основа, објави самата таа на својот фејсбук профил откако претходно Јавното обвинителство ја повикало на распит на 13 октомври. Во испратениот допис од ЈО се наведува дека Ристиќ се повикува во својство

Read More

Во вооружен инцидент што вечерва се случил во Кичево ранети се три лица, меѓу кои и носителот на независна листа за советници во општината, Алит Абази, пренесува „Телма“. Напаѓачот, кратко по инцидентот бил приведен од полицијата, а како што потврдиле од МВР за телевизијата, било обезбедно

Read More

Тоа што го донесе Владата на СДСМ во овие четири месеци не е ништо друго туку помрачување, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот митинг на партијата во Неготино. Тој истакна дека ја следи кампањата на СДСМ и дека тоа што го порачува се апстрактни

Read More

Промените не се комплетни без промени во општините во Македонија, порача лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на вечерашниот митинг на СДСМ и на Коалицијата за живот во Македонија во општина Аеродром. Заев, како и кандидатите за градоначалници на Градот Скопје и на општина Аеродром,

Read More

дан Мијалков, син на поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, Ален Зекиров, поранешен телохранител на Мијалков и Блаже Петровски, утре треба да се појават во полициската станица Кисела Вода, на покана на Обвинителството за организиран криминал, на информативен разговор, дознава „Фокус“ од извори вклучени

Read More

Според обвинителниот акт, обвинетиот градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој од вчера е во триесетдневен притвор, прифатил да организира и носи лица од Албанија во Македонија за на противзаконит начин да им се определи адреса на живеење во општини каде обвинетите сметале дека им

Read More