Tuesday, Sep 26, 2017
Home2017September

Партијата на Мендух Тачи, ДПА, се повлекува од трката за избор на градоначалник на Струга. Кандидатот Менди Асани потврди дека нема да почне со кампањата. Како што информира за „Алсат“, причина за повлекувањето е да не се расцепуваат гласовите на гласачите Албанци во општината.

Read More

Триесетдневен притвор за Едмонд Темелко одреди Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како што информираат од скопскиот Кривичен суд, мерката притвор од 30 дена ќе важи од денот на неговото наоѓање. Градоначалникот на општината Пустец во Албанија Едмонд Темелко е

Read More

Актуелниот градоначалник на Крива Паланка и кандидат за градоначалник од коалицијата за локалните избори 2017 предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Арсенчо Алексовски, изјави дека кривичната пријава што е поднесена против него е политичка хајка и валкана игра за да се оцрни неговото име, пренесува „Точка“, повикувајќи се

Read More

Во Ново Село се приведени од полицијата и малтретирани активисти на ВМРО-ДПМНЕ кои биле вклучени во изборната кампања, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека ова е само продолжување на праксата на политичка хајка која се води кон партијатаж. „Ова е обид да се избега од вистинските скандали

Read More

На 15-ти октомври имаме локални избори, но истовремено и референдум на народот за новата ера која доаѓа. Луѓето веќе направија споредба, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вечерашниот митинг кој се одржа во Охрид од каде Коалицијата „За подобра Македонија“ ја започна изборната

Read More

Скопскиот Кривичен суд за оваа недела на распоредот има набиена агенда на рочишта за случаите „Тврдина 2“, „Поткуп“, „Шамари“ и „Транспортер“, кои предизвикуваат голем интерес во јавноста, а од кои три се по обвиненија поднесени од Специјалното јавно обвинителство, пишува Мета. На обвинителната клупа треба да

Read More

Уставниот суд в среда ќе ја одржи првата седница по летната ферија, на која, според агендата, судиите треба да ја донесат конечната одлука за членот 175 од Законот за електронски комуникации, односно дали Упрвата за безбедност и контраразузнавање смее да прислушува преку телекомуникациските оператори, пишува

Read More

Maкедонија фрла по 5.000 тони храна годишно, количини кои може да снабдат 13.000 луѓе со три оброка дневно. За надминување на ваквата состојба се изготвуваат законски измени кои, како што беше речено денеска во Стопанската комора, ќе бидат готови најдоцна до почетокот на идната година, а

Read More

Досега не се регистрирани нови случаи на заболени со морбили, ниту клинички ниту лабораториски, а петте претходни се во добра здравствена состојба, соопштија од Министерството за здравство. Оттаму посочуваат дека за време на викендот се вакцинирани околу сто лица кои биле во непосредна близина со заболените

Read More

Викендов, поточно периодот од сабота 13 часот до недела 08 часот, во Струга, на улица Маршал Тито била ограбена црквата Св. Жени Мироносци. Тогаш, непознат сторител одзел илјада денари, информираше Министерството за внатрешни работи. - Имено, сторител со употреба на хебла ја оштетил и насилно ја

Read More