Wednesday, Sep 23, 2020
Home2017September (Page 7)

Првиот ден од кампањата на политичките партии за локалните избори почна со оштетувања на штабовите на двете најголеми партии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, пишува Мета. Од ВМРО-ДПМНЕ утрово пријавиле дека непознати сторители го искршиле стаклото од излогот на нивниот штаб во општина Кисела Вода. Од партијата

Read More

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност, Роберт Поповски даде отчет пред јавноста за работата на ресорното министерство во првите 100 дена од Владата, јавува А1он. Како едно од поважните одлуки министерот Поповски ја издвои одлуката на Владата за забрана за користење државни ресурси

Read More

ДУИ е посветена на градење правна држава и општество во кое ќе владее законот еднаков за сите, изјави Али Ахмети, претседателот на оваа партија, на вчерашната партиска конвенција во Скопје каде беа промовирани кандидатите за градоначалници под слоганот „За општината која ја сакаме“. Ахмети ги повика

Read More

ЕВН од денеска ќе почне со усогласување на броилата, за домаќинствата од 1 октомври да добијат евтина струја. Претседателот на управниот одбор на ЕВН, Штефан Петер, информираше дека тоа ќе се прави постепено. Усогласувањето на броилата ќе почне како резултат на одлуката на Владата, од 1

Read More

Зоран Заев е донесен на власт да го реши спорот со името онака како што сака Грција, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервјуто за телевизија „Сител“. Тој рече дека се чека да завршат локалните избори за да започнат конкретни преговори. – Главната цел зошто се

Read More

Во моментов градиме пријателски односи со Грција и ја зајакнуваме довербата помеѓу двете страни за да бидеме пријателски настроени за моментот кога ќе треба да се решава сериозниот проблем за името, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на која ги сподели

Read More

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, присуствуваше на 13. Конференција на европски градови и региони на тема „Наредната генерација на нови земји – членки на ЕУ“, што се одржа во Салцбург. На конференцијата се говорело за перспективите на земјите од Западен Балкан во контекст на политиката

Read More

Кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски, за периодот од 2008 до 2015 година потрошил 38 милиони евра од буџетот, за рекламни кампањи кои биле емитувани на телевизиите и во електронските медиуми, информираше вчера на прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој додаде дека во оваа сума

Read More

Државната изборна комисија попладнево на седница треба да ја разгледа информацијата за пристигнатите барања за одржување референдуми на локално ниво на денот на Локалните избори – 15 октомври. Членовите на ДИК треба да донесат и одлука за најповолната понуда за печатење на избирачкиот список, за

Read More
POST TAGS:

Насилникот од крвавиот 27 април, Игор Југ е оденсен во истражниот затвор во Шуто Оризари. Го одлежува веќе изречениот притвор од осум дена кој судот му го одреди пред четири месеци. Игор Југ беше дел од толпата која насилно влезе во Парламентот и физички се

Read More