Friday, Sep 25, 2020
Home2017September (Page 26)

Европратениците Кнут Флекештајн, Едвард Кукан и Иво Вајгл, вчера и денеска имаа средби со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со лидерите на политичките партии и со координаторите на пратеничките групи, со кои разговараа за актуелните случувања во земјата и за зајакнување на политичкиот дијалог во

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на Арачиново, по повод Курбан-бајрам, соопшти дека СДСМ на претстојните локални избори за градоначалник ќе ја кандидира Милитие Хаилими. – Во Арачиново ќе настапиме со член на СДСМ, почитуван во општеството. Ќе настапиме со жена Албанка, Милитие Халими, која со

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со српската амбасадорка во земјава, Душанка Дивјак–Томиќ, која изразила благодарност за конструктивноста во унапредувањето на соработката помеѓу Македонија и Србија, соопшти владината прес-службата. Томиќ на Заев му ги пренела „позитивните и конструктивни реакции од Србија за понатамошна блиска соработка“. – Пренесувам

Read More

Министерството за внатрешни работи подготвува измени на Законот за полиција со кои, меѓу другото, се исфрлаат од употреба, односно полицијата нема да може да ги користи гумените куршуми и електричните парализатори како средства за разбивање толпа и насилни протести, пишува „Мета“. Гумените куршими и електричните парализатори станаа дел

Read More

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, и неговиот македонски колега, Никола Димитров, изјавија дека поставуваат темели на процесот што ќе овозможи преговори за решавање на спорот за името, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, преговорите се очекува да започнат по октомври кога ќе поминат

Read More

Над 20.000 првачиња ќе седнат во училишните клупи во новата 2017/2018 година, која наместо традиционално на 1 септември, со одлука на Министерството за образование и наука ќе почне на 4 септември. Според податоците на Министерството за образование и наука бројката на запишани првачиња според досегашните податоци

Read More

Српската амбасадорка во Македонија Душанка Дивјак Томиќ денеска, според најавите, треба да побара средба со премиерот Зоран Заев, во врска со дипломатскиот спор што настана со повлекување на персоналот од Амбасадата на Србија во Скопје, пишува „НОВА ТВ“. Како што беше најавено од највисоките српски државни

Read More

Скопското Јавно обвинителство поднесе обвинителен акт против гинекологот, кој во периодот од месец септември 2015 до април 2016 година, презентирал состојба на лажна симулирана бременост на пациентка. „Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен акт против лицето Н.Д., по професија доктор специјалист по гинекологија и акушерство,

Read More