Monday, Jan 18, 2021
HomePosts Tagged "Сашо Мијалков"

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција по допрен глас поведе предистражна постапка поради постоење на индиции за перење пари од високи македонски функционери, по изјавата што ја даде поранешниот претседател на Србија, Вук Јеремиќ, информираат од обвинителството. Јеремиќ минатата недела изјави дека чешката

Read More

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности. Ќе им се суди на политичари од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, но овој предмет ја опфаќа и ДПА, поточно нејзиниот претседател

Read More

Советот за оценка на обвинителниот акт при Кривичниот суд го одобрил обвинението за случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство. Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот

Read More

Вице Заев, братот на македонскиот премиер во ексклузивно интервју за Фактор.мк открива повеќе детали за бизнисите кои ги води и притисокот на јавноста и прв пат прговори за повеќе шпекулации кои кружат низ „чаршијата“.  разговараше Христијан Станоевиќ ФАКТОР Колкав е товарот да се биде брат на Зоран Заев

Read More

Судијката Ленка Давиткова, која заедно со уште двајца судии не дозволи да се замрзне партиското седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и го осуди Зоран Верушевски на три години затвор за поседување на службен пиштол, сега ќе им суди на обвинетите во случајот „Таргет и Тврдина“, јавува „Фокус“.

Read More

СЈО му предаде на Судот це-де со снимен телефонски разговор, меѓу поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска како доказ во постапката за предметот „Сопот“, јавува А1он. Доставен е и аудио разговор од МВР со сведокот Рамадан Бајрами. Ова

Read More

Специјалното јавно обвинителство на својата нова интернет-страница ги објави обвинителните акти за сите 20 случаи што ги отвори, а кои се поврзани и кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Единствено, како што може да се види, не е објавена содржината на обвинението за случаите „Таргет“ и „Тврдина“. Во

Read More

Одбраната на Сашо Мијалков, обвинет во случајот на СЈО „Таргет“, сè уште чека одговор од Кривичниот суд во врска со барањето за враќање на пасошот што му беше одземен. Адвокатот на Мијалков, Љупчо Шврговски, изјави дека за враќањето на пасошот се повикале на судската практика, односно

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговиот братучед и поранешен шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, побарале од Кривичниот суд да им ги врати пасошите што им беа одземени како гаранција дека нема да побегнат од земјава поради обвиненијата што против

Read More

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков денеска преку соопштение од Kомуникацискиот центар на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја става во мирување својата политичка активност. „Со цел да се завршат судските постапки кои се во тек, а во кои што кај мене постои лично убедување дека ќе се

Read More