Tuesday, Sep 22, 2020
Home2017September (Page 8)

Задолжителното присуство на адвокат во постапката пред нотарот не е во спротивност со принципот на владеење на правото, туку напротив тоа е со цел обезбедување на правната сигурност на граѓаните и е во согласност со Уставот, се вели во Решението на Уставниот суд на Република

Read More

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорот Томас Осовски, ополномоштеник за ЕУ-политики при германското МНР. Од Министерството за одбрана информираа дека на средбата соговорниците разговарале за реформските политики на владата, спроведувањето на планот 3-6-9 и новиот импулс на добрососедски односи. – Владата

Read More

Министерството за образование и наука отвори широк консултативен процес во кој се вклучени претставници на синдикалните организации, наставничките и професорските пленуми, студентскиот пленум, граѓанските организации и експерти кои работат во областа на образованието. „На јавноста и е веќе познато дека во Министерството за образование и наука

Read More

Управниот суд соопшти дека е отфрлена како неосновата тужбата на Алијанса на Албанците на Зијадин Села против решението на Државна изборна комисија за избор на листа на кандидати за избор на членови на совет и листата на кандидат за градоначалник. Ваквата одлука е донесена

Read More

Премиерот Зоран Заев на средбата со Обединетата македонска дијаспора (ОМД) рекол дека во 2019 година ќе биде спроведен попис на населението во Македонија, тврди ОМД во соопштението за средбата што се одржа оваа недела во Њујорк, каде премиерот со владина делегација присуствува на 72. Генерално

Read More

Од партијата ТМРО, на Ванчо Шехтански, се сомневаат во изборни нерегуларности затоа што нивниот кандидат за градоначалник на Општина Аеродром се води како починат. На барањето за издавање на уверение за неосудуваност во Основниот суд Битола, од ТМРО добиле писмен одговор дека лицето е починато. -Иако човекот

Read More

Демократскиот сојуз смета дека реформите во правосудниот систем се од круцијална важност за обезбедување на правна сигурност и еднаква примена на законите. „Во оваа насока предлагаме прво да се врши избор за судија и тоа за во првостепените судови, а по изборот да се упатуваат на

Read More

Актерот и некогаш активист на Иницијативата за заедничка Македонија, Тони Михајловски бара слобода за притворениот Игор Југ кој на 27 април заедно со толпа граѓани насилно упадна во Собранието каде беа нападнати и претепани дел од пратениците и новинарите, пишува „А1он“. Михајловски на својот фејсбук профил

Read More

„Жолтото комбе“ кое стана синоним за неаргументираната одбрана на Владата на Никола Груевски за масовното прислушување на над 20.000 граѓани, наводно командувано за потребите на „странски служби“, според извори во домашната истрага, всушност било набавено и опремено за потребите на УБК, пишува Дојче веле. Првото спомнување

Read More

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров вчера на работниот ручек на Централно-европската иницијатива (ЦЕИ) во рамки на 72-то Генерално собрание на Обединети нации во Њујорк, имаше повеќе билатерални средби со свои колеги од различни земји на кои беа разгледани можностите за соработка и разменети мислења

Read More