Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "судии"

Само се сменија дресовите и повторно се бират судии под влијание, коментира судијата Лазар Нанев, кој беше прворангиран на листата за избор на судија во скопска апелација, но Судскиот совет не му даде нему поддршка туку ја избра треторангираната судијката Тања Милева, судијка од велешкиот

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов во согласност со своите уставни надлежности до крајот на неделата до Собранието на Република Македонија ќе достави предлози за избор на двајца членови на Уставниот суд, потврдија за МИА од кабинетот на шефот на државата. Предлозите, како што претходно најави кабинетот на претседателот

Read More

Нови 18 претставки за одговорност на судии до Советот за утврдување факти, меѓу кои и за судиите кои му овозможија на бизнисменот Сеад Кочан законска можност да излезе од притвор, поднесе здружението „Зелена лупа“, јавува ТВ 21. Новите иницијативи се против судии од Основниот суд Скопје

Read More

Собранието доцни со изборот на член на Уставниот суд кому му престанува мандадот, изјави Бујар Османи, вицепремиерот за европски прашања на 30 август, презентирајќи ги резултатите од имплементацијата на првиот дел од реформскиот план „3-6-9“, пишува „Мета“. Станува збор за избор на член на Уставниот суд

Read More

Судскиот совет на Република Македонија на вчерашното продолжение на 261-та седница донесе Одлука за одземање на имунитет на судиите Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Аранѓелова, Анета Џигерова и Газменд Фејзулаи. Станува збора за петмината судии од Управниот суд за кои Специјалното јавно обвинителство поднесе обвинение за

Read More

Судскиот совет на денешната седница одлучи да им го одзеде имунитетот на петмина судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник“ . На седницата, која беше затворена за јавноста, судиите расправаа по барањето на кривичната судијка Верка Петковска која побарала мислење како да

Read More

Здружението „Зелена лупа“ бара одговорност од судиите кои одлучуваа за екс функционерите од УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски кои се обвинети за незаконското прислушување, а повеќе од две недели се во бегство. Денеска од „Зелена лупа“ поднесуваат кривични пријави против петнаесет судии. Дополнително ќе бараат

Read More

олитичките партии од новото парламентарно мнозинство и од Владата се за реформи, но нема да прават генерален реизбор на судии. Надлежноста на тоа е само на Судскиот совет, кој е надлежен да ги решава тие работи, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот

Read More

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука за објавување оглас за избор на претседател на Основниот суд Скопје 1, каде сега б.д. е Стојанче Рибарев, како и оглас за претседател на Апелацискиот суд Штип и за основните судови Куманово, Тетово, Дебар и Ресен, пишиува „Макфакс“

Read More

Советот за утврдување на факти побарал од Судскиот совет разрешување на судии кои со години не ги пишувале пресудите или не ги објавувале јавно, пишува Сведок. По претставки на граѓани, Советот утврдил дека станува збор за масовна појава на јавно необјавување на пресудите, како во граѓанска,

Read More