Friday, Feb 28, 2020
HomePosts Tagged "план 3-6-9"

Денес во Влада на Република Македонија, се одржа 37 состанок на Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ). Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во улога на Претседател на комитетот ја водеше седницата на која присуствуваа државните секретари на министерствата, претседавачите на

Read More

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска ги презентираше новите делови, шест и девет, од Планот 3-6-9, пред амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Македонија. „Направивме целосна имплементација на сите забелешки и препораки содржани во извештаите на Европската Комисија, со особен акцент на препораките на

Read More

Со локалните избори и со позитивниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР, го крунисавме поглавјето „3“ од планот „3-6-9“ и сега почнуваме ново поглавје кое е особено важно, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. – Следните шест недели, на некој начин, ќе ја определат судбината на следните

Read More

Владата на 38. седница го разгледа и го прифати фактографскиот преглед на статусот на имплементација на мерките предвидени во планот „3-6-9“ заклучно со 14 ноември 2017 година, соопшти владината прес-служба. На седницата, исто така, била усвоена и информацијата за активностите што ќе бидат преземени во наредниот период што

Read More

Во првите три месеци се реализирани сите мерки, кои се во надлежност на Владата, односно 58 активности од Планот 3-6-9, информираше денеска Министерската работна група за следење на спроведување на овие мерки, јавува МИА. Со состанокот на Министерската група, претседаваше премиерот Зоран Заев, а на него

Read More

Владата на денешната седница, со која претседаваше вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, им препорача на сите министерства до крајот на оваа недела да ги ажурираат на нивните обврски и динамика на исполнување на активностите предвидени во Планот 3-6-9 кои, а се однесуваат

Read More

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел имал работна средба со еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на која го информирал еврокомесарот за досегашното спроведување на реформите во согласност со планот „3-6-9“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Димитров ја повторил

Read More

Во реформскиот процес треба да бидат вклучени сите што носат политички одлуки, без разлика на извештаите кои доаѓаат од ЕУ, изјави претставникот на Фондацијата „Конрад Аденауер“, Јоханес Раи, на денешната прес-конференција посветена на почетокот на проектот за следење на спроведувањето на планот „3-6-9“. – Перформансите на

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов и вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретнаа во вилата „Водно“ и разговараа за кохабитацијата помеѓу Владата и претседателот на државата, како и за односите помеѓу политичките претставници и можностите за унапредување на меѓусебната соработка, информираат од кабинетот на вицепремиерот. –

Read More

Парламентарните избори минатата година го означија почетокот на крајот на една тешка институционална и политичка криза, но означија и почеток на деблокирање на евроинтегративниот процес, изјави вицепремиерот Бујар Османи, пред почетокот на tрибината посветена на имплементацијата на мерките од планот „3-6-9“ што се однесуваат на

Read More