Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Влада" (Page 27)

На вчерашната седница, владата прогласи кризна состојба на јужната и северната граница заради состојбата со мигрантите. Со ова се отвара можност за ангажирање на војската по предлог на Врховниот командант. МВР најави и дека ќе се формира Главен штаб за анализа на ситуацијата. Најбројни до сега

Read More

Во Турција се уште не е постигнат политички договор за формирање влада бидејќи доминантната Партија на правдата и развојот не може да најде малцински партнер во парламентот кој ќе го подржи новиот состав на министри предводени од кандидатот за премиер Ахмет Давутоглу. Ова е прв

Read More

Истражувањето на БИРН во кое беше наведена анализа за нетранспарентното и прекумерното трошење на владата за проектот Скопје 2014 го пренесе и регионалната телевизија N1, која е балкански партнер на CNN. Цената на новиот изглед на Скопје, според истражувањето, претставено преку базата на податоци и

Read More

Британската влада одлучи дека водените топови од полицијата нема да бидат средство за справување со безредијата. Полицијата бараше да добие решение за тоа по градските немири во 2011 година, но според министерот за внатрешни работи Тереза Меј тоа е средство кои би ја уништило „јавната доверба“. Во

Read More

Ротациониот министер за европски прашања и член на грчката владеачка партија ,,Сириза" Никос Хунитас поднесе оставка. На негово место доаѓа  новинарот Јоргос Куритис. „СИРИЗА“ и понатаму го има мнозинството  во грчкиот парламент . Грција и лидерите на земјите од еврозоната вчера  постигнаа нов договор со кој

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му додели на премиерот Ахмет Давутоглу мандат за состав на влада, објавија турските медиуми. Со ова започнува 45-дневниот рок во кој треба да биде формиран владиниот кабинет. Доколку во овој рок не биде составена влада, шефот на државата ќе донесе

Read More

Владата ќе се посвети на реформи и подобрување на демократските стандарди, тоа е официјалниот одговор по денешниот извештај на Стејт Департментот за состојбата со почитување на човековите права и слободи. Александар Ѓорѓиев, владиниот портапорл за медиумите изјави - „Извештајот на Стејт департментот го гледаме како дел

Read More

Отпушените професионални војници, кои еден месец кампуваа пред Министерството за одбрана, од денеска им се приклучуваат на камперите пред Влада. Велат дека не се грижат како ќе биде протолкуван овој нивен потег и додаваат дека не се откажуваат од нивното барање да се реши статусот

Read More

Коалицијата „Граѓаните за Македонија“ вечерв 18:00 часот пред Владата на Република Македонија ќе одржи протестен марш наречен „УКА, БУКА, ОДИ СИ НИКОЛА!“ Според оваа асоцијација, премиерот Никола Груевски девет години владее со Македонија, притоа, како што се наведува, остварувајќи низа кривични дела и низа политички злодела.

Read More