Monday, Feb 24, 2020
HomePosts Tagged "коалиција"

Алијанса за Албанците не излегува од Владата, изјави лидерот на партијата, Зијадин Села, во интервју во емисијата „Топ-тема на ваша страна“ на „Телма“. Информациите дека партијата наводно ја напушта владината коалиција, тој ги нарече шпекулација и политички маркетинг на ДУИ за да се исплашат гласачите. –

Read More

ДОМ се чувствува повикан да појасни некои елементарни работи во врска со пратеничките групи во Собранието на Република Македонија, поттикнат од дискусија која се наметна во јавноста за да му наштети на сегашното парламентарно мнозинство. Деловнички, сите партии или пратеници во Собранието имаат право да се

Read More

Одлуката на БЕСА за да остане надвор од новата власт, според аналитичарите е легитимно право на оваа партија, но воедно и тактизирање во пресрет на локалните избори. Според екс – политичарот Сулејман Рушити, оваа одлука е штетна и по нивната партија, но и за општиот

Read More

Како што можеме досега да ги фатиме позитивните сигнали, од наша страна како претставници на 67 пратеници кој што побараа мандат, и од господинот Иванов преку неговите изјави, верувам дека сме на добар пат, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со Карен Пирс,

Read More

Стојанче Ангелов од пред конференција ги повика ВМРО-ДПМНЕ да излезат од владата во која седат со ДУИ, партијата која е носител на албанската платформа од која наводно ја бранат Македонија. Ангелов ги повика и демонстрантите од „За Заедничка Македонија“ да извршат притисок врз министрите на

Read More

Слично како во 2011-та се шират најави дека ќе се формира трет блок составен од десничарски партии чии лидери претежно се поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ, но сега со здружени сили ќе се обидат да и одземат многу гласови на партијата на Груевски. Единствено Павле Трајанов од

Read More

Стевчо Јакимовски пред своите сопартијци образложи зошто неговата партија е неопходна да излезе на претстојните избори и дека мора да биде дел од пратеничките листи во предизборна коалиција со ВМРО. ГРОМ откако се одвои од СДСМ настапува остро против опозицијата, а застанува во одбрана на владините

Read More

И Словенечката влада има свој проблем со снимен разговор на Карл Ерјавец министерот за надворешни работи кој по изборите во 2014-та изразил сомнежи дека владата во која неговата ДЕСУС влезе како коалиционен партнер со премиерот Миро Церар нема да издржи долго бидејќи е нестабилна. Снимката

Read More

Хрватска конечно по изборите ја доби новата Влада која ќе може ефикасно да го започне својот мандат, а е предводена од „иселеникот“ Тихомир Тим Орешковиќ. Дел од јавноста е загрижен бидејќи на сцена се враќа ултра десницата која е поопасна дури и од конзервативните национални

Read More

Александар Вучиќ, актуелниот претседател на Владата на Република Србија, е прилично самоуверен при носењето на одлуката за распишување на нови избори по настанувањето на повеќе проблеми во владината коалиција која е составена од повеќе партии, а дел од нив и со прилично различни ставови и

Read More