Tuesday, Jul 7, 2020
HomeДЕНЕШНАРегионПрва оставка во Владата на Алексис Ципрас

Прва оставка во Владата на Алексис Ципрас

Ротациониот министер за европски прашања и член на грчката владеачка партија ,,Сириза” Никос Хунитас поднесе оставка. На негово место доаѓа  новинарот Јоргос Куритис. „СИРИЗА“ и понатаму го има мнозинството  во грчкиот парламент . Грција и лидерите на земјите од еврозоната вчера  постигнаа нов договор со кој Грција останува во Еврозоната, а Ципрас прифати нови, тешки реформи во замена за тригодишна финансиска поддршка во износ од 86 милијарди евра