Thursday, Jan 21, 2021
HomePosts Tagged "Стејт департмент"

Црна Гора годинава стана 29-та членка на НАТО, но ќе имаме убава симетрија доколку можеме да ѝ посакаме добредојде на Македонија како 30. држава членка на Алијансата во Подгорица следната година, изјави Метју Палмер, директор на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во американскиот Стејт

Read More

Владата на Република Македонија целосно не ги исполнува минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, но се прават значителни напори за тоа да се постигне, се наведува во годинешниот извештај за трговија со луѓе на американскиот Стејт департмент. „Владата во споредба со периодот од претходниот

Read More

Американскиот Стејт департмент денеска го честиташе формирањето нова влада на Македонија и порача дека САД остануваат партнери за исполнување на аспирациите кон НАТО и кон ЕУ. – Соединетите Американски Држави им честитаат на премиерот Зоран Заев и на мнозинството во Собранието на формирањето нова Влада на

Read More

Заменик помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Хојт Брајан Ји откако вчера заврши половина од работата, денес треба да се сретне новоизбраниот собраниски спикер Талат Џафери со што ќе му даде признание од САД дека со него ќе продолжи

Read More

Бруталниот напад во Собранието каде беа претепани новинари и линчувани пратеници ја смени агендата на Брајан Хојт Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија кој во Република Македонија ќе дојде уште утре, а во понеделник на 1 мај ќе ги има главните активности. „Заменикот помошник државен

Read More

Политичарите кои вршат опструкции во Македонија ќе бидат земени на одговорност, вели портпаролот на американскиот стејт департмент за „Гласот на Америка“ на македонски јазик. „Македонските граѓани избраа парламентарни претставници во декември, и постои јасно мнозинство во собранието, што чека да формира влада. Соединетите американски

Read More

Министер за надворешни работи во заминување Никола Попоски, на покана на државниот секретар на САД Рекс Тилерсон, ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи на земјите членки на Глобалната коалиција за борба против Исламска држава, кој денеска ќе се одржи во Стејт департментот

Read More

Владата на САД префрли двајца воени затвореници од Гвантанамо кои ќе лежат во Србија. Станува збор за осомничените терористи Мансур Ахмед Сада ал Џафија и Мухамад Давлатов кои ќе бидат префрлени од воената база во Куба. Според Стејт Департментот се прават напори да се затвори злоогласениот

Read More

Повеќе од 50 дипломати на американскиот Стејт Департмент потпишаа внатрешен меморандум во кој доста остро ја критикуваат актуелната политика на САД кон Сирија и повикуваат на итно започнување на воздушни напади врз Владата на сирискиот претседател Башар ал – Асад, како што се наведува поради

Read More

Хојт Брајан Ји, заменик помошник на Државниот секретар на САД, утре ќе пристигне во Скопје во екот на политичката криза и неотстапувањето од предвремените избори кои засега се главна причина за судир меѓу партиите. Агендата на Ји засега не е позната, ниту пак точно е

Read More