Wednesday, Jul 8, 2020
HomePosts Tagged "Сириза"

Алексис Ципрас повторно успеа да го шармира грчкиот народ и на предвремените избори ја доби довербата за мандат за составување на нова влада која сега ќе биде ослободена од повеќе политички притисоци, но брзо ќе мора да се врати во тешката реалност и примена на

Read More

Педесет и тројца членови на Централниот комитет на СИРИЗА вчера ја напуштија партијата, јави ТАСС. - Како членови на Централниот комитет ние не можеме да го прифатиме новиот меморандум (спогодбата со кредиторите), како што не ги прифативме и претходните, се вели во заедничката декларација на лицата,

Read More

Новата партија Народно единство, формирана од 25 одметнати пратеници на владејачката коалиција на Сириза, ќе го добие мандатот за формирање нова влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопуло, пишува весникот Kathimerini. Макфакс пренесува дека челникот на новата крајно левичарска партија, Панајотис Лафазанис, еден од тврдите бунтовници од

Read More

Алексис Ципрас си поднесе оставка од позицијата премиер на Грција по притисокот од политичките партија и ослабената подршка во парламентот. Лидерот на комунистичката Сириза пред само една година беше пречекан како шармантен „револуционер“ кој има решение за грчката криза, но излезе како губитник доколку се

Read More

Ротациониот министер за европски прашања и член на грчката владеачка партија ,,Сириза" Никос Хунитас поднесе оставка. На негово место доаѓа  новинарот Јоргос Куритис. „СИРИЗА“ и понатаму го има мнозинството  во грчкиот парламент . Грција и лидерите на земјите од еврозоната вчера  постигнаа нов договор со кој

Read More