Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "Ципрас"

Алексис Ципрас во интервју за „Ле Монд“, зборувајќи за “бегалската криза, криза за безбедноста и тероризмот и економската криза” испрати порака која нема да и се допадне на ЕУ. Друг потег со кој ќе ги налути меѓународните кредитори е одбивањето на германската канцеларка Меркел за

Read More

Грчките позиции и размислувања за спорот за името му ги претставил Коѕиас на Бан Ки-Мун, на нивната денешна средба на која станало збор и за македонско- грчкиот проблем, додека пак генералниот секретар на ОН го пренел неговиот впечаток од неговото искуство во изминатите години, пренесе

Read More

Во текот на вчерашниот ден, Јавниот транспорт и јавните служби  на Грција одржаа генерален штрајк во главниот град Атина. Ова е втор генерален штрајк во изминативе неколку недели, но според пишувањата на медиумите во протестите биле мобилизирани помал број на луѓе кои се незадоволни со

Read More

Грчкиот премиер се соочува со тешка битка да добие поддршка од коалиционите партнери за конечниот предлог на лидерите на еврозоната за спас на Грција. На Ципрас му се заканува „побуна“ во сопствените редови поради неговиот менлив став во преговорите за мерките за финансиска помош. Министерот за

Read More

Ротациониот министер за европски прашања и член на грчката владеачка партија ,,Сириза" Никос Хунитас поднесе оставка. На негово место доаѓа  новинарот Јоргос Куритис. „СИРИЗА“ и понатаму го има мнозинството  во грчкиот парламент . Грција и лидерите на земјите од еврозоната вчера  постигнаа нов договор со кој

Read More

Граѓаните на Грција на денешниот референдум со над 60 проценти од гласови се изјаснија со „не“ за предложениот пакет мерки на штедење и кратење на социјалните бенефиции и државни субвенции, со што премиерот Ципрас доби мала предност пред постигнувањето на договор со кредиторите кои ќе

Read More

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се предомисли преку ноќ. Тој понудил нови отстапки до кредиторите на земјата. Фајненшл Тајмс објавува дека во писмо до кредиторите, Ципрас изразил подготвеност да ги прифати многу од условите кои му беа понудени пред да пропаднат преговорите и тој да свика

Read More

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа ги информираше своите граѓани дека банките во Грција ќе бидат привремено затворени и дека ќе се воведе контрола на капиталот. Во синоќешното телевизиско обраќање Ципрац гарантираше за  штедните влогови, платите и пензиите на граѓаните Грчкиот премиер не прецизираше колку време ќе останат

Read More

Грчкиот премиер Алексис Ципрас повлече изненадувачки потег со најавата за народен референдум на 5 јули со кој ќе треба да се одговори на странските кредитори и тешките услови на штедење, компезирање на надворешниот долг и прифаќање на како што грците го нарекоа кредитен ултиматум. До

Read More