Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "камп"

Родителите на децата со посебни потреби денеска ги пакуваат шаторите откако според планираното останаа две вечери да кампуваат спроти Собранието со цел да станат видливи нивните проблеми за политичарите. Политичари ги посетија, им изразија поддршка, а дел од нив им ветија дека нивните барања ќе

Read More

Тројца од обезбедувањето на Град Скопје не им дозволуваат на здружението на родители кои имаат деца со посебни потреби „Сплотени срца“ да постават шатори во скопскиот „Жена парк“. Обезбедувањето вели дека настанот не бил најавен, објави Плусинфо. Порталот пишува дека сликата пред Собранието е тажна, обезбедувањето

Read More

По завршувањето на првата фестивалска вечер во Дојран посетителите се многу задоволни од приредената забава со квалитетни настапи на Дубиоза Колектив и Роџер Санчез проследени и со огномен за официјален старт на Д Фестивал.  Голема забава преку ден во многу опуштена атмосфера има и во кампот

Read More

Еден Авганистанец е убиен во насилни судири што синоќа избувнаа во центарот за бегалци и мигранти во Елинико, во јужниот дел на Атина. Според првичните извештаи, како што јави дописникот на МИА од Атина, неименуваниот човек бил избоден со нож и претепан за време на тепачка

Read More

Во бегалски камп во Диавата Грција, избувнал пожар, јавува „Раша Тудеј“, повикувајќи се на информации од социјалните мрежи. Според досегашните информации голем број шатори се зафатени со огнот. Дел од лицата на социјалните мрежи пишуваат дека има и жртви во кампот, но засега нема официјални информации од

Read More

Конгресот на Бразил ја започнa процедурата за импичмент на актуелната претседателка Дилма Русеф која ќе опфати тридневна дебата во која збор ќе имаат народните избраници откако изби скандал за корупција и заштита на екс претседателот на кој му беше даден имунитет како советник во нејзиниот

Read More

Повеќе од 800 мигранти вчера побегнале од центарот за бегалци на грчкиот остров Хиос, пренесе ТАСС. Околу 500 лица побегнале во текот на денот и најмалку уште 300 ноќеска. Повеќето од нив се Сиријци. Тие планирале да се качат на ферибот за Пиреја. Атинскиот весник „Катимерини“

Read More

Прв случај на хепатитис А е потврден во грчкиот бегалски камп во Идомени на границата со Македонија, објави вчера грчкиот Центар за контрола и превенција на болести. Според билтенот на здравствената агенција, заразено е 9-годишно сириско девојче. Таа е однесена во болница во Солун, а

Read More

Бегалскиот камп во Словенија како нацистички логор. Германскиот новинар кој го посетил кампот за бегалци во Брежице не може да се соземе од ужасната слика која ја видел. Познатиот новинар, Ханс Улрих Јергес, не успеал да ги сокрие солзите во студиото на најгледаното политичко ТВ

Read More

Илјадници мигранти кои веќе неколку дена се заглавени на словенечката граници го губат трпението седејќи премрзнати и потопени од дождот. Тензиите растат, се извикува „Пуштете не да си одиме“, а дојде и до мал инцидент кога се прошири пожар во десетина шатори кои им ги

Read More