Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Словенија" (Page 2)

Четири лица загинаа при пад на мал авион со шест седишта во западна Словенија, соопшти словенската полиција, јави БТА. - Нема преживеани. Полицијата се уште ги разгледува причините за несреќата, изјави претставникот на словенската полиција Деан Божин. - Авионот, кој е регистриран во САД, летал од Венеција

Read More

Словенија го регистрираше вториот случај на лица заболено од Зика вирусот кое го добило при туристички престој во странство, објави Националниот институт за јавно здравје. Лицето што заболело не претставува ризик за јавното здравство, рече Ева Грилц, епидемиолог Институтот за јавно здравје. Грилц додаде дека се преземени

Read More

На денешен ден во 1991 година Словенија стана независна држава по пат на референдум, со што се одвои од поранешна Југославија. Владата на оваа земја го искористи поводот да ја изјасни својата наклонетост кон Европската унија, по гласањето на Велика Британија за излез до Унијата.

Read More

Министерството за надворешни работи на Србија му врачи протестна нота на амбасадорот на Словенија, поради изјавата на словенечкиот претседател, Борут Пахор во која повика на признавање на независноста на Косово. Тој се ангажира за вклучување на Косово во меѓународните организација и интеграции и

Read More

Меланија е трета сопруга на милијардерот и претседателски кандидат на Републиканците Доналд Трамп и има сериозни шанси да стане идната прва дама на САД. Затоа во родната Словенија сакаат да го искористат политичкиот момент и во Севница, градот од кој потекнува, планирано е една улица

Read More

Направена најголемата и најтешката баклава на светот, за која сметаат дека ќе влезе во книгата на рекорди на Гинис, објави сајтот „Кафе дел Монтенегро“. Тоа го средија женското здружение „ЗемЗем“ од Љубљана. Баклавата, тешка 310 килограми и долга 18,75 метри, пред два дена беше расечена на

Read More

Словенската компанија „Еко ресорт“ објави оглас од соништата со кој бара овчари кои би работела во идилична планинска фарма грижејќи се за стоката и природата, а за надомест ќе плаќа многу висока плата за европски стандарди. Интересот тврдат дека е огромен и веќе се пријавиле

Read More

За љубителите на пивото нема подобра вест од онаа дека во нивниот град ќе „никне“ фонтана од која ќе тече пиво. Ваквата фонтана е предвиндена да се изгради во словенчкиот град Жалец, познат по производството на хмељ. Изградбата на  фонтаната е поддржана од мнозинството градски советници

Read More

Во верижен судар на неколку десетици возила на приморскиот автопат во Словенија, меѓу Сеножече и Нанос во правец на Љубљана, според неофицијалните податоци загинале пет лица, а повеќе се повредени, јави СТА. Во полициската управа Копра наведуваат дека сообраќајната несреќа ја предизвикала слабата видливост поради маглата.

Read More

И Словенечката влада има свој проблем со снимен разговор на Карл Ерјавец министерот за надворешни работи кој по изборите во 2014-та изразил сомнежи дека владата во која неговата ДЕСУС влезе како коалиционен партнер со премиерот Миро Церар нема да издржи долго бидејќи е нестабилна. Снимката

Read More