Thursday, Mar 26, 2020
HomePosts Tagged "Словенија" (Page 3)

Хрватска ќе ги затвори границите ако тоа го направат Словенија и Австрија, изјави денеска лидерот на ХДЗ, Томислав Карамарко, кој во новата влада треба да биде заменик премиер. „Такво нешто ќе направиме и ние. Тоа е домино ефект кој цела Европа ќе мора да го испочитува.

Read More

На македонската гранична полиција утрово ѝ се придружија шест словенечки полициски службеници кои ќе ја покриваат полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Богородица“. „Во работата покрај опремата и возилата, со кои вчера допатуваа од Словенија, ќе им помагаат и двете полициски кучиња Пан и

Read More

Балканските држави во изминативе 12 часа осамнаа оковани од снег, кој поради силниот ветер формира наноси, на приморските области паѓаше дожд, а сите главни сообраќајници се проодни, иако сообраќајот се одвива успорено. Надлежните власти им советуваат на возачите во Србија да не тргнуваат на пат без

Read More

Законот за истополови бракови во Словенија е отфлрен, покажаа резултатите од вчерашното референдумско изјаснување. Податоците од изборната комисија покажуваат дека 63% од граѓаните се изјасниле дека се против правото на склучување брак и посвојување деца од страна на истополови двојки, а 37% го поддржале

Read More

Европската комисија ќе има тешка задача поради спорот кој Хрватска е подготвена да го покрене против Словенија, а причината е поставувањето на бодликава жица и ограда на границата кои влијаат на миграцијата на дивеч. За овој проблем претседателот на ЕК е известен преку писмото испратено од

Read More

Словеците ја украсија бодликавата жица. На иницијатива на младите жители на словенечкото место Бела Краина украсена е бодликавата жица покрај реката Купа, и тоа со златни и сини лампиони, кои се во боите на знамето на ЕУ, јави Танјуг. Жителите на Бела Краина, која се наоѓа

Read More

Откако вчера Словенија почна  да поставува бодликава жица на границата со Хрватска, сметајќи дека соседната земја може да продолжи да ги пушта мигрантите да преминуваат преку необезбедуваните премини на границата, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахо на која тема на разговор беа последиците од ваквиот чин и

Read More

Две лица го загубија својот живот при пад на спортски авион во Словенија, потврди словенечката полиција. Несреќата се случила вчера во местото Добрнбеж што се наоѓа во близина на Словенски Коњиќ. Ултралесниот мал авион полетал од спортски аеродром во местото Лоче и непосредно по полетувањето авионот

Read More

Од Хрватска во Словенија во текот на изминатата ноќ влегоа околу 1.700 бегалци, кои после тоа со возови и автобуси беа однесени на границата со Аврстрија. Премиерот Миро Черар неодамна изјави дека доколку е потребно засилување на безбедноста спремен да изгради и ограда на границата со

Read More

Пратениците во словенечкиот Парламент денеска, на иницијатива на конзервативните групи кои имаат поддршка од католичката црква, донесоа одлука на 20 декември да се одржи референдум за истополовите бракови. Групата „Децата се во прашање“ успеа да ги собере 40.000 потребни потписи за одржување на референдумот, пренесоа

Read More