Tuesday, Mar 31, 2020
HomePosts Tagged "Словенија" (Page 4)

Два земјотреси утрово го „потресоа“ Балканот, првиот во Албанија во околу 7.26 часот, а час и половина подоцна и во Словенија. Земјотресот кај нашиот западен сосед е почуствуван и во Република Македонија и на север во Црна Гора. Епицентарот на потресот се наоѓа на 36 километри. источно

Read More

Илјадници мигранти кои веќе неколку дена се заглавени на словенечката граници го губат трпението седејќи премрзнати и потопени од дождот. Тензиите растат, се извикува „Пуштете не да си одиме“, а дојде и до мал инцидент кога се прошири пожар во десетина шатори кои им ги

Read More

Словенечките власти ја активираа полицијата која го обезбедува граничниот премин со Хрватска од каде се прелеваат илјадници мигранти и бидејќи дневната квота за прием била надмината понатамошниот прием бил стопиран. Мигрантите кои по два дена ја напуштија Хрватска се обиделе да го пробијат кордонот на

Read More

Утрово во Словенија влегле околу 1.100 бегалци, а уште неколку стотина чекаат на граничниот премин обрежје - Брегана, информира словенечката полиција. Бегаците се регистрирани на приемниот центар во Брежице и се префрлина во прифатни центри низ целата држава. Владата на Словенија се изјасни дека ќе прифати

Read More

Хрватска беше принудена да затвори дел од граничните премини со Србија за да може полесно да го менаџира напливот на илјадници мигранти дневно кои ќе транзитираат, но и да одговори на блокадата со која се соочува од Словенија која ги одби мигрантите. Од друга страна пак

Read More

Министерстово за земјоделие во Словенија отпочна со примање пријави на млади фармери во вкупен износ од 12 милиони евра бесповратни средства. Сите кои сакаат да се кандидираат треба да бидат на возврат од 18 до 40 години кои првпат преземаат сопствен земјоделски бизнис, да се стручно

Read More

Македонската одбојкарска репрезентација го загуби финалето од Словенија во Европската лига со 3:0 во сетови или 25:21, 25:20 и 25:17 по поени со што се срушија надежите дека ќе освојат злато во ова силно натпреварување. Словенците кои се редовни учесници на европските првенства одиграа многу

Read More

Стартот за кошаркарската репрезентација до 14 година започна со убедлив пораз  на интернационалниот турнир во Словен Градец, Словенија. Домаќинот успеа да ги порази избраниците на селекторот Никола Данев со високи 91-49. Најефикасен во нашата репрезентација беше Дамјан Бошковски со 13 коша, 8 скока и 4 асистенции. Утре продолжува второто коло

Read More

Хрватска цврсто решена да излезе од договорот. Хрватскиот сабор едногласно ја поддржа Владата во намерата да почне постапка за престанок на Спогодбата за арбитража со Словенија во граничниот спор за Пиранскиот залив, бидејќи, како што заклучи, Љубљана битно ги повредила неговите одредби. Пратеничките клубови се согласиле

Read More

Хрватскиот премиер Зоран Миловановиќ изјави дека неговата земја излегува од договорот за арбитража со Словенија за границата во Пиранскиот залив. - Хрватска не може да остане во договорот за арбитража. Постапката е контаминирана. Хрватска излегува од договорот според прецизни правила на меѓународното право. Тоа е процедура

Read More