Friday, Apr 3, 2020
HomePosts Tagged "пиво"

Словенечкиот ма град Жилец е новата омилена дестинација на љубителите на пиво. Градот е познат како „Хмељова престолнина” на Словенија, поради локалното пиво „Кукеч”, кое сега ќе може да се пие и преку новата атракција. „Кукеч” се вари со вода од минерален извор, што го прави

Read More

Вечерва започнува новото издание на Пиволенд на скопско Кале со богати содржини како и секоја година, па ако се мислите дали да отидете еве ви неколку причини кои сигурно ќе ве убедат. 1. Дегустација на над 150 видови пиво. На 20-те пивски штандови ќе имаме можност

Read More

Од следната недела, Скопското Кале ќе биде епицентар на пивско и музичко уживање во Скопје. Покрај нашите пивари кои со години прават одлично македонско пиво, за првпат посетителите ќе имаат можност да дегустираат пиво од првата македонската микро пиварница „Темов“. Со производство под светски услови, карактеристично

Read More

Од 31 август до 4 септември во Скопје ќе се одржи гурманскиот викенд со пиво – „Пиволенд“. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во дегустација на многу видови пиво, гурмански деликатеси, како и во над 100 музички настапи на три фестивалски бини поставени на Кале.

Read More

Заврши овогодинешниот пивофест во Прилеп, градот полека се буди од четиридневната турбо-фолк кома. Посетителите од земјава имаа прилика да присуствува на бесплатни концерти на ѕвезди од српската естрада, но не и да пробаат повеќе видови на пива, затоа што бројот на пивари годинава беше сведен на

Read More

Германска компанија за пиво го рекламира своето пиво на необичен, но многу искрен начин. Имено, во рекламата наместо мачо мажи се појавуваат мажи со „пивски стомаци“ кои ги држат и ги гледаат со љубов, како бремените жени своите труднички стомаци. Компанијата Bergedorfer Bier, во соработка

Read More

Ова е дефинитивно едно најсмешните видеа кои излегле на интернет во последно време, многу едноставно риба пие пиво од лименка од рибари во Бразил. Без оглед дали видеото е лажно или не сигурно добро ќе се насмеете.

Read More

Археолози во Централна Кина пронајдоа алати од подземна работилница во која се ферментирало пиво. Од алатките се откриваат глинени садови за затоплување на јаглехидратите во шеќер од кој се добива алкохолот, а исто така можело да се контролира и температурата за идеална ферментација на ензимите. Археолозите

Read More

За љубителите на пиво кои воедно сакаат и нешто да грицнат, ова е одличен предлог кои совшено ќе се вклопи со вкусот на пивото. За подготовка ви се потребни само 10 минути. Состојки: Пармезан или кашкавал по желба, рендан Лук во прав Свеж босилек, ситно исечкан Начин на подготовка: 1. Загрејте

Read More

Ако сакате да уживате во нездрава храна, алкохол и цигари, одберете ја Чешка за дестинација. Вака може да звучи рекламата за земјата, ако се суди по резултатите на студијата на Институтот „Епицентар“, (Европски информативен центар за политика), што е независна иницијатива на шест водечки тинк-тенк

Read More