Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "Саудиска Арабија"

Меѓународната агенција за енергија сега пренесува дека Саудиска Арабија повторно е на врвот на листата на производители на нафта, односно дека повторно е најголемиот производител на нафта во светот. Саудиска Арабија се врати на првата позиција на која до сега се наоѓаше САД. „Зголеменото саудиско

Read More

Семејствата и блиските на жртвите од терористичките напади од 11-ти септември 2001 година, чијашто 15-годишните се одбележува во неделата, ќе можат да тужат странски земји како Саудиска Арабија, осомничените дека ги поддржуваат нападите врз САД, според законот кој беше усвоен во петокот во американскиот Конгрес. Петнаесет

Read More

Повеќе експлозии одекнаа низ Саудиска Арабија, а една бомба експлодираше и во близина на џамијата на Пророкот во Медина. Тука се разнел бомбаш самоубиец, а засега има извештаи за две жртви меѓу припадниците на безбедносните служби и четворица повредени. Безбедносните служби интервенираа и при уште две

Read More

Шефот на ЦИА, Џон Бренар изјави дека тајните наоди на истрагата, која во 2002 година ја спроведе американскиот Конгрес за нападите врз САД на 11 септември 2001 година не би требало да се земаат како доказ за вмешаноста на властите на Саудиска Арабија. „Во тајнииот дел

Read More

Најмалку 15 луѓе загинале, а 60 се повредени во сообраќајна несреќа што се случила со судир на автобус и камион на патот од саудиската престолнина Ријад кон градот Ал Касим, соопшти саудиската Црвена полумесечина. Во евакуацијата на повредените, од кои петмина се во критична состојба, учествувале

Read More

Саудиска Арабија сака самопрогласената држава Косово да ја претвори во Моленбек на Балканот, пишува францускиот весник Пуан, пренесува Спутник. Авторот Мишел Коломес се повикал на податоците кои претходно биле објавени од страна на New York Times, а во кои се анализра зошто на Блискиот Исток

Read More

Саудиска Арабија и Русија се договорија да го запрат производството на нафта на одреден временски период, во обид да се стабилизира пазарот, објави катарскиот министер за енергија. Саудискиот и рускиот министер за нафта и нивните колеги од Венецуела и Катар „постигнаа договор да се замрзне

Read More

Властите во Босна и Херцеговина под засилени мерки за безбедност ги ставија амбасадите и резиденциите на Јапонија и Саудиска Арабија, кои се најдоа под директна закана од напади од членови на џихадистичката група Исламска држава, информира весникот „Независне новине“. Информацијата на весникот е потврдена од Министерството

Read More

Тежок терористички напад е извршен во градот Аба во џамија во југозападниот дел на Саудиска Арабија. Во нападот на бомбашот самоубиец убиени се 17 луѓе од кои десетмина се припадници на специјалните сили кои ја користеле токму оваа џамија за вршење на верските обреди, што

Read More

Саудиска Арабија за прв пат ја отвори берзата за странци. Ваквите економски реформи беа долгоочекувани во земјата која е најголем извозник на нафта. Засега странците ќе бидат ограничени на купување на саудиски акции по пат на „свапови“, вклучувајќи ги меѓународните банки и малиот број на

Read More