Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "закана"

Доскорешната Влада предводена од ВМРО- ДПМНЕ се соочувала со директен притисок од Русија да се откаже од влијанието на ЕУ и САД, во спротивно ќе сносела последици - пишува лондонскиот „The Sunday Times“. Поради растечката амбиција на Русија кон Балканот, како што пишува весникот, рускиот амбасадор,

Read More

Актерот Стивен Сегал кој во 90-тите години се прочу со голем број на акциони филмови денес е „главната“ закана за Украина. Власти во Киев му забранија на американскиот актер Стивен Сегал да влегува на нивна територија во следните пет години и притоа го прогласија за

Read More

Терористичките напади во западниот свет се зголемиле за 174% во 2016 година.  Ова го покажува студијата на меѓународната осигурителна компанија „Aon". Во западните земји бројот на нападите, прогласени за тероризам, се зголемил од 35 во 2015 година на 96 минатата година. Бројот на нападите во целиот

Read More

Аеродромите и нуклеарните централи во Велика Британија добиле наредба за преземање зајакнати безбедносни мерки поради опасност од терористички напади, објави денеска лондонскиот весник „Телеграф“. Според весникот, британските разузнавачки служби имаат сознанија дека џихадистичката организација Исламска држава (ИД) и некои други терористички групи подготвиле планови за поставување

Read More

Лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири им се закани на САД дека нападите од 11 септември 2001 година ќе се повторат уште илјади пати. Во видео, објавено на џихадистички сајт, а непосредно пред 15-годишнината од крвавите напади во Њујорк, Вашингтон и Пенсилванија, Завахири вели:

Read More

Голема паника е крената на Франкфуртскиот аеродром и се евакуирани два терминали по што е направена целосна безбедносна проверка на патниците.   VIDEO: Evacuation in #Frankfurt airport https://t.co/VG5Mp10mwP pic.twitter.com/igjffVFcaW — RT (@RT_com) August 31, 2016 Според повеќе медиуми станува збор за сомнителна активност на еден патник кој неовластено ја

Read More

38 годишен штипјанец заработи кривична пријава поради закани кон двајца министри во Владата на Р. Македонија и еден пратеник во републичкото собрание, информираат од штипскиот сектор за внатрешни работи. Пријавениот во текот на минатиот и пред минатиот мецес, од неговиот мобилен телефон, од својот фејсбук

Read More

Скопјанец од населбата Аеродром останал без велосипедот врзан во влез на улицата Кузман Јосифовски - Питу. Тој забележал како крадецот го сече ланецот од велосипедот, а откако му рекол дека ќе повика полиција добил закана со нож. Крадецот побегнал со велосипедот, а по него трага

Read More

Италијанските власти воведоа зголемени безбедносни мерки во Рим, најмногу околу Колосеумот и Ватикан, во рамки на новите антитерористички правила и поради константната закана од Исламската држава (ИД), соопшти денеска римската полиција. Началникот на полицијата во Рим, Николо Ди Анџело, изјави дека највисоко ниво на безбедност ќе

Read More

Министерот за внатрешни работи посочи дека постојат реални закани за можни терористички напади на територија на Република Македонија, безбедносните служби се спремни да одговарат на сите закани, но најдобрата одбрана е превентивата, односно изградената мрежа на соработка со партнерските служби и размената на клучни информации. -

Read More