Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "берза"

Цената на нафтата порасна на денешните берзански тргувања, како последица на падот на вредност на доларот. Вредноста на американскиот долар четврти ден по ред паѓа во однос на главните конкурентски валути, што ја зголеми побарувачката на суриовини, бидејќи нивната доларската цена ги прави поевтини за корисниците

Read More

Apple долго време доминираше на светските берзи, но дојде времето тоа да се промени. Резултатите на Alphabet, новата корпоративна компанија која го води гигантот Google, за последниот квартал и целата мината година забележала 21,3 милијарди долари приходи и заработка од 8,67 долари по акција, што

Read More

Бензините и дизел горивото од ноќеска на полноќ поевтинеа за 3,5 денари по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 57,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 59,5, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 39 денари

Read More

Падот на акциите на светските берзи како и падот на цената на нафтата ги стави во загуба првите 400 најбогати милијардери во светот за 194 милијарди долари во рок од седум дена. Во најголема загуба е Џеф Безос, основачот на Амазон кој е „осиромашен“ за 5,9

Read More

Драматичниот пад на акциите го попречи тргувањето на кинеските берзи, јавува BBC. Главниот индекс на Шангај композит падна за близу 6,9%, а блу-чип CSI 300 Индексот се спушти на 7%. Како најлош изведува се покажа индексот на тешка технологија „Шенжен композит“ кој падна за повеќе

Read More

Нафтата на глобалните берзи во Њујорк и Лондон достигна рекордно ниска цена која не се памети уште од почетокот на светската економска криза во 2009-та и изнесува под 40 долари за барел. Причината за падот на цената се бара во забавениот економски раст на новите

Read More

Берзите во САД по подолго време на стабилност забележаа пад поради загриженоста која доаѓа од Кина и девалвацијата на јуанот, како и кризата на кинеските берзи кои во последните три месеци вештачки се одржуваа на високи квоти и јасно беше дека неизбежно ќе дојде до

Read More

Грција денеска презема уште еден чекор за излегување од кризата со тоа што ќе ја отвори берзата во Атина. Тоа е за прв пат по пет недели и се очекува таа да забележи пад. Тргувањето на берзата во Атина беше запрено кон крајот на јуни како

Read More

Берзата во Шангај бележи голем пад на вредноста поради намалениот обем на тргување со профитабилни акции и експертите проценуваат дека владините интервенции нема да издржат долго пред да се создаде голема паника на пазарот што може да доведе до големи финансиски штети. Кинеската влада има поставено

Read More

Саудиска Арабија за прв пат ја отвори берзата за странци. Ваквите економски реформи беа долгоочекувани во земјата која е најголем извозник на нафта. Засега странците ќе бидат ограничени на купување на саудиски акции по пат на „свапови“, вклучувајќи ги меѓународните банки и малиот број на

Read More