Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "Јапонија"

Јапонскиот фудбалски клуб Гамба Осака беше казнет со 16.000 евра откако поддржувачите на клубот за време на натпреварот истакнаа знаме со нацистички симболи. Навивачите Гамба, знаме со симболите кое потсетува на нацистичките СС единица истакна на 16 април во натпреварот против Осака. Гамба Осака по тој инцидент,

Read More

„Шики шима“ е новиот воз кој неодамна го пуштија во употреба Јапонците.  Тој е во функција од 1 април, а неговото име во превод значи „Остров на четири годишни врeмиња“. Возот се движи со брзина од 110 км на час, а билетот чини 7.700 евра. Овој воз

Read More

Фестивалот челичен пенис или “Kanamara festival“, за првпат беше организиран во 1969 година, потоа секоја година традиционално се одржува во Јапонија во Кавасаки.     Првата недела во април е резервирана за прославата на улиците во градот, кои се украсени со мотиви на голем розов пенис. Освен забавните

Read More

Креативноста на Јапонците нема граници, особено кога се во прашање нивните откачени ТВ емисии и шоуа со цел да ги шокираат гледачите. Токму таков е примерот со мајмун шимпанзо кој е добро истрениран и игра фантастично пинг понг. Видеото е малку постаро, но вредно за

Read More

Советникот на Кремљ Јуриј Ушаков соопшти дека претседателот на Русија Владимир Путин во декември ќе ја посети Јапонија. Датумот и времето веќе се познати, истакнува Ушаков, но ќе бидат соопштени во договор со јапонските функционери. Рускиот претседател во петок ќе одржи средба со јапонскиот премиер,

Read More

Лудилото со играта Pokemon Go не престанува и во последно време се повеќе пишуваме за жртвите однесени од корисниците зависници од играта како од дрога. Возач на камион во Јапонија удрил две жени на улица, затоа што ловел Покемони со својот смартфон. Едната од двете жени

Read More

Јапонија денеска, втор ден по ред, е погодена од силен земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала. - Епицентарот на земјотресот е забележан во водите во близина на северниот брег на Јапонија, 167 километри од градот Мијако, соопшти Американскиот геолошки завод. Јапонската метеоролошка служба наведе

Read More

Јапонија ќе развие нова ракета копно-море во рамки на планот за зајакнување на одбрана на своите оддалечени јужни острови, поради кои има спор со Кина, јавуваат денеска јапонски медиуми. Токио планира да распореди нови ракети кои наводно ќе имаат дострел од 300 километри, на островите како

Read More

Јапонскиот цар Акихито во денешната видео порака до нацијата изрази загриженост дека поради својата возраст, би му било тешко во иднина да ги извршува должностите. Осумдесет и двегодишниот цар, кој има операција на срце и боледува од рак на простата, во јапонскиот Устав е наведен како

Read More

Јапонија денеска одбележува 71 година од фрлањето на атомската бомба врз Хирошима од страна на Соединетите Американски Држави за време на Втората светска војна. Ѕвоната на мирот во Хирошима се огласија во 8.15 часот, во исто време кога американскиот воен авион ја исфрлил атомската бомба

Read More