Friday, Feb 21, 2020
HomePosts Tagged "доктори"

Скандал на ортопедија во Клиничката болница Штип. 7-годишно дете тепано додека без анестезија докторите се обидувале да му ја наместат скршената рака, обвинуваат родителите. Па, освен со гипс, детето од амбулантата излегло со модрици по лицето и крвава уста. Со обвинување за нехуман однос на

Read More

Дебатата е отворена, но со каква цел. Докторите упорно не ги признаваат доказите од многуте случаи излекувани од рак со помош на маслото од канабис. Доктори-специјалисти од различни медицински области, како и фармацевти, претставници на граѓанскиот сектор и граѓански здруженија јавно дебатираа на тема „Примената

Read More

Пијаните доктори повторно ќе работат. По истрагите, докторите нема да ја загубат лиценцата. Судот на честа при Лекарската Комора не им ги одзеде лиценците бидејќи немало доволно доказен материјал. Резултатот кој покажа дека кај едниот лекар имало 1,75 а кај другиот 1,23 промили алкохол во

Read More

Итната медицинска помош ќе биде збогатена со 75 нови вработувања од кои 35 доктори, 20 медински сестри и 20 возачи, а за нивните потреби ќе се набават и 12 возила со најнова опрема. Со новиот персонал Итната медицинска помош ќе оперира со вкупно 60 екипи

Read More

Докторите и медицинскиот персонал од клинички центар излегоа на протест најпрво да покажат солидарност со нивниот колега Љубомир Огненовски кој беше застрелан во ногата, како и да побараат фер третман и подобри услови за работа. Организирани самоиницијативно и од Самостојниот синдикат клиниките упатија пораки дека

Read More

Прероденото здравство неспособно да породи без да убие. Докторската негрижа не престанува да ги шокира луѓето кои зависат од нивната грижа. Се уште е свежо сеќавањето на починатите родилка и бебе во гевгелиската болница кои починаа поради анестезиолозите кои биле алкохолизирани и неспособни да си ја

Read More

На младо момче по име Лендон Ридл му била дијагностицирана леукемија и од страна на докторите му било кажано дека има само 8-10% шанса за живот за повеќе од еден ден или два. "Целите гради му беа полни со тумори од леукемијата, поради што неможеше да

Read More

Тригодишно девојче починало утрово, најверојатно од труење со храна. Од прилепскиот медицински центар утрово во 8 часот пријавиле дека е донесено телото на тригодишната Анета Реџеповска. Според првичните изгледи, докторите се соменваат дека се работи за труење со храна. извор:Прес24

Read More

Поради егзистенцијални причини, во изминатите неколку години од Македонија си заминале најмалку 500 млади лекари, а овој тренд постојано расте. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари се обрати до надлежните со писмо во кое бараат повеќе да не се деградираат како лекари и да се

Read More