Wednesday, Jul 1, 2020
HomePosts Tagged "Лек"

Клиниката за радиотерапија и онкологија неделава остана без лек за пациенти со метастази на коските - пренесува СДК.мк. Дел од пациентите преку социјалните мрежи ги предупредуваа другите болни воопшто да не трошат време и пари да одат на Онкологија, оти го нема лекот „зомета“. Овој

Read More

Француското Министерство за здравство објави дека 14 322 жени трудници во Франција го консумирале лекот Депакин, што значи и натриум валпроат, активната состојка на лекот, која е штетна за фетусот. Истовремно, Министерството соопшти дека подготвува план за отштета на жртвите, кој ќе биде изгласан во

Read More

Доколку спиете во неправилна положба или предолго седите со вклучена клима, тоа може да придонесе за вкочанетост на вратот. Од видеото подолу со Д-р Мандели можете да видите како да се опуштите за само 90 секунди и да почувствувате олеснување. Погледнете!

Read More

Режимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун тврди дека таа земја го има лекот против рак и спречување на стареењето, а тоа е вода која извира од планина која се наоѓа во близина на престолнината Пјонгјанг. Изврската вода има енергетски својства, и според соопштението од

Read More

Денес започна третиот по ред семинар од циклусот за демистификација на конопот што го организира здружението на граѓани „Зелена Алтернатива“ на кој говореа повеќе светски експерти од областа на алтернативната медицина и заложници за употреба на канабисот како лек во здравството. „Канабисот лекува повеќе болести отколку

Read More

Водата за пиење откако ќе станете е поврзана со лекување и превенција на одредени болести и состојби, како главоболка, болки во телото, артритис, срцеви проблеми, епилепсија, дебелеење, туберкулоза, менингитис, болести на бубрезите, повраќање, гастритис, дијабетес, запек, болести на матката и заболување на грлото. Ова е методот

Read More

Цвекло со средна големина се чисти од лушпата, се мие и се издлабува во неговиот средиштен дел. Потоа издлабениот дел се полни со сок од исцеден лимон. Треба да отстои една вечер, а потоа се пие сокот. Цвеклото потоа може да се искористи во исхраната. Нема

Read More

Во период кога во Македонија се разгледуваат методите за легализација на канабисот во медицински употреби светската јавност се уште е поделена меѓу аргументите за и против. Дел од медицинските работници тврдат дека не постојат научни докази и доволен број на истражувања кои ги потврдуваат поволните

Read More

Десетина лица ја пријавиле Македонката Слаѓана Велков во полиција, за лажно претставување како доктор и надрилекарство. Обвинителството за високотехнолошки криминал во Србија почна со постапка против самопрогласенатата лекарка и ќе им наложат на вештаци и експерти да го испитаат лекот кој истражителите го прибавиле, а

Read More

Дебатата е отворена, но со каква цел. Докторите упорно не ги признаваат доказите од многуте случаи излекувани од рак со помош на маслото од канабис. Доктори-специјалисти од различни медицински области, како и фармацевти, претставници на граѓанскиот сектор и граѓански здруженија јавно дебатираа на тема „Примената

Read More