Monday, Jun 29, 2020
HomePosts Tagged "труење"

Фекални бактерии во храната е причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно здравје. Пред точно десет дена работниците со симптоми на дијареа и повраќање беа хоспитализирани на Инфективното одделение во Клиничка болница-Штип. Директорката на Центарот

Read More

Пет лица се затруле со храна во гостилницата „ДМ“ во Скопје, соопшти Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) повикувајќи се на известување од Центарот за јавно здравје-Скопје. Објектот е времено затворен и наложени се санитарно-хигиенски и противепидемиски мерки. Петте лица со знаци за акутно труење со

Read More

Државниот санитарен и здравствен инспекторат во текот на вчерашниот ден (03.04.2017год) изврши инспекциски надзор за проверка на претходно извршените здравствено-хигиенски прегледи во Центарот за јавно здравје Тетово за лицата ангажирани од страна на фирмата добавувач на храна ДПТУУ Бакал Бакеро, во подготовка на храната за

Read More

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници од фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кои рано утрово биле хоспитализирани на клиниката поради симптоми на труење од храна, вели за „Мета“ директорот на Клиничката болница, Флорим Бесими. –

Read More

Околу 220 вработени во фабриката „Леар“, која се наоѓа во технолошко-индустриската развојна зона во Тетово, ноќеска биле затруени, најверојатно со храна, информираат извори на „Мета“ од Клиничкиот центар во Тетово. Според првичните информации, тие вечерале околу еден часот по полноќ и неколку часа по вечерата, почувствувале

Read More

Во екот на туристичката сезона, кога Струга е дестинација на бројни туристи од Македонија и од странство, масовно и на територија на целиот град се поставува отров при што беа затруени и се трујат бројни бездомни кучиња, мачки, птици, но и кучиња со сопственик кои

Read More

Седумнаесет работници загинаа, а 12-ина од нив се борат за својот живот во северниот дел на Индија, откако се напиле отровна домашна ракија, соопшти полицијата денес. Откако во петокот пиеле лажна ракија, жртвите почнале да повраќаат, со јаки болки во стомакот и заматен вид, соопштила полицијата

Read More

Во последните четири дена во Истанбул починале најмалку осум лица,а уште 19 се во критична состојба поради консумирање на турската ракија „раки“ за која се смета дека била помешана со смртоносна доза метил алкохол, пренесуваат медиумите од Франција. Овој силен алкохолен пијалок се прави од анис,

Read More

Тригодишно девојче починало утрово, најверојатно од труење со храна. Од прилепскиот медицински центар утрово во 8 часот пријавиле дека е донесено телото на тригодишната Анета Реџеповска. Според првичните изгледи, докторите се соменваат дека се работи за труење со храна. извор:Прес24

Read More

Две жителки на Гостивар се итно пренесени на клиника во Скопје, откако добиле силни симптоми на труење со повраќање и несвестици. Станува збор за К.П 67 и нејзината снаа К.П 30 кои вчера береле печурки, па се сомневаат дека токму тие се причината за тешкото

Read More