Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "пат"

Магистралниот пат А-3, Ресен-Битола-Прилеп, кај Битола, поради одрони на патот, е затворен за сообраќај. Сообраќајот се пренасочува низ градот Битола. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози, соопшти утрово АМСМ. Обиколницата Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има

Read More

14 милиони денари ќе бидат инвестирани во реконструкцијата на патот од Средно Водно до село Нерези во должина од 4,5 километри. Почетокот на градежните работи денеска го означија министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и директорите на јавните

Read More

Магистралниот пат А-3, Ресен-Битола-Прилеп, кај Битола, поради одрони на патот, е затворен за сообраќај. Сообраќајот се пренасочува низ градот Битола, посочуваат од АМСМ за сите возачи кои се упатуваат на оваа делница. Сообраќајот на сите патишта во Републикава се одвивас се одвива без забрани, по влажни

Read More

Во герила акција на Цивика мобилитас поставени се неколку картонски фигури со коси покрај патот кон Маврово со цел надлежните да ја сфатат сериозноста на проблемот со неискосената трева која го попречува видикот на возачите и може да доведе до голем број на несреќи. „Идејата на

Read More

Поради вчерашната голема сообраќајна несреќа кај тунел на патот Гевгелија – Демир Капија не е целосно прооден и се уште се одвива по една коловозна лента, но се очекува наскоро расчистување на состојбата и враќање на целосниот капацитет. Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно управување со возилата.

Read More

Шеесет и деветгодишна жителка на Гостивар загинала синоќа околу 20 часот и 30 минути при удар од патничко моторно возила „Лада уаз“ управувано од 79-годишен жител на Скопје, информираат од полицијата. Несреќата се случила на магистралниот пат Гостивар-Скопје, на потегот од Здуњската крстосница со наплатната рампа

Read More

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштатата направи детална препорака за сите возачи кои ова лето ќе се решат да патуваат и да отидат на одмор со сопствен автомобил, па затоа вашата безбедност е клучна и мора да направите неколку подготовки, особено што често

Read More

Сцените од ланските поплави низ повеќе региони низ Македонија никој не сака да се повторат, но по вчерашните обилни дождови веќе се појавуваат серија на проблеми низ повеќе места каде водата е надојдена. Една лента е пресечена на патот Гевгелија-Ски центар Кожув во должина од

Read More

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа како човек од Битола сам ги пополнува дупките на улиците. На господинот најверојатно му здосадило да вози по румби-тумби и решил работата да ја земе во свои раце. Сепак со обично пребарување на сликата на

Read More

Петгодишно девојче загина во сообраќајна несреќа која попладнево се случи на патот Градско-Прилеп пред тунелите кај Дреновската клисура, потврди Итната медицинска помош во Кавадарци. „Станува збор за неготинска фамилија, татко со девојче и баба и дедо кои оделе кон Ресен. Најверојатно, поради влажниот коловоз возилото марка

Read More