Monday, Jul 13, 2020
HomePosts Tagged "Албанци"

Без какви било предвремени заклучоци го почитуваме и поддржуваме повикот на официјален Белград да ги заштитиме билатералните односи меѓу Србија и Македонија и да воспоставиме стандарден кодекс на однесување, изјави премиерот Зоран Заев за српски „Блиц“ и изрази надеж дена на денешните разговори со претседателот

Read More

„Партиите на Албанците треба да ги избегнуваат несогласувањата и заедно со СДСМ да формираат силна Влада, затоа што и опозицијата, исто така, ќе биде силна„ - рече Имер Селмани за АлсатМ. Тој вели дека Владата треба да се формира што побрзо и да работи на враќањето

Read More

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека лидерот на СДСМ Зоран Заев за да го добие албанските гласачи им ветувал дека ќе ги ослободи од различни кривични пријави. – Шпетин Положани, претседател на здружението на албански политички затвореници во Македонија, во интервју за Шења кажа „Имам евидентирано неколку случаи

Read More

ДУИ и БЕСА два дена водат вербална војна која е изразена пред се на порталите на албански јазик во Македонија, а дел од овие натписи се „протнаа“ и на порталите на македонски. Сепак, сосема е јасно дека претставници на двете партии не можат да се

Read More

Шестте албански државјани од Либражд и Кукс, кои вчера наутро биле откриени при претрес на куќа во гостиварското село Чајле се депортирани во матичната земја, информираат од СВР Тетово. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски, при претресот реализиран со судска наредба од полициски службеници на

Read More

Големи немири од рано утрово има во Косово, во областа на Мушутиште, кај Сува Река. Повеќе стотици демонстранти со албански знамиња и транспаренти на УЧК, го блокираа патот кон остатоците од манастирот посветен на Успението на пресвета Богородица, а за каде беше најавена богослужба за

Read More

БЕСА излезе со став дека лицата кои се дел од спорниот список на гласачи не се никакви фантоми, туку реални луѓе кои дури 70% се Албанци и повеќето од нив се опозициски расположени. Овој заклучок го добиле од сопствената анализа и теренските активности, па ќе

Read More

БЕСА се чуди како има многу Албанци на спорниот список на ДИК и смета дека станува збор за претенциозна одлука за да им се ускрати правото на глас, па затоа бараат итно да се извршат дополнителни проверки и сите гласачи да може слободно да гласаат

Read More

Во вчерашниот напад на 18 годишен германец со иранско потекло има 3 жртви од Косово од вкупно 9. Косовските медиуми ја потврдија смртта на еден млад маж и две девојки. Според порталот Gazeta Express, во Минхен настрадале 21-годишниот Дијамант Заберѓа, чија смрт ја потврдил неговиот

Read More

Француската полиција соопшти дека уапсила брачен пар со потекло од Албанија кои се сомничат дека се поврзани со напаѓачот Мохамед Лахуаеј Булел и на некој начин му помогнале да го изврши масакрот во Ница или пак имале информации за неговите намери. Повеќе детали за нивниот

Read More