Saturday, May 30, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРДизајн (Page 2)

Големото црно-бело лице, кое деновите се појави во третиот виенски округ, на површина од 30.000 квадратни метри, е најголемиот графит во светот. Сликата покрива површина од шест фудбалски терени, а само во првите неколку недели од создавањето австрискиот уметник Голиф минал повеќе од 120 километри.

Read More

„Горење“ и „Фолксваген“ успеаја да дизајнираат ретро фрижидер инспириран од легендарното комби возило VW T1 кое датира од 1950 година и е едно од најпрепознатливите дизајни на возила од минатиот век. Овој несекојдневен модел е изработен во две нијанси: винтиџ-нежно сина и бордо-шампањ. Дизајнираните фрижидери ќе

Read More

Јавна соба и Капка ги отвораат вратите за сите заинтересирани дизајнери од Македонија и регионот да земат учество на првото издание на саемот за накит и модни додатоци ‘НАКИТ 2016’. Настанот, кој ќе се одржи на 7,8 и 9 октомври 2016 во центарот за дизајн и

Read More

Изборот на венчаници барем во ова време во кое живееме е навистина голем, а секоја девојка сонува за идеална, како од соништата. Во огромниот океан од венчаници од илјадници дизајнери во светот, еден фустан се издвојува како екстра популарен. Фустанот „Hollie“ од брендот Grace Loves Lace

Read More

После соработката на пејачката од Барбадос Ријана, со светски популарниот бренд на спортска гардероба „Пума“, во рамките на колекцијата „Fenty Fur Slide“ се појавија фотографии од манекенката Наоми Кембел во новата кампања „Фенти Пума“ за 2016 година. Наоми Кембел неодамна стана заштититно лице на есенската

Read More

Ако не може целиот автомобил да биде пренесен во сопствената канцечарија тогаш секако дека делови од него ќе можат функционално да бидат употребени при уредување на работниот простор. Како тоа изгледа во пракса, најдобро ќе биде објаснето со практични примери. Погледнете ја фото галеријата, можеби

Read More

Лондонскиот бар Connaught, којшто се наоѓа во истоимениот хотел во Лондон е прогласен за најдобар бар во светот на десеттото издание на Annual Spirited Awards, настан што годинава се одржа во Њу Орлеанс. Доделувањето на наградите се одржа во хотелот Sheraton. На настанот присуствуваа 100

Read More

Компанијата HuaShang Tengda во Пекинг, направи двокатна куќа за која вели дека може да издржи земјотрес од 8 степени според Рихтер. Градбата се простира на 400 метри квадратни, со ѕидови дебели 2,5 метри и целосно е направена со помош на 3D принтер, во рок од

Read More

Португалскиот град Камара де Лобос се подготвува за престојниот фестивал „Сан Педро“, а она што најмногу го привлече вниманието од досегашните подготовки се стари барабани од машините за перење искористени како улични светилки. Автор на проектот наречен „Сон на летната ноќ“ е Театро Метафора,  млада непрофитна

Read More

Студио Simple го сака убавиот дизајн на кој се посветени цела година со креативна и посветена работа. Едноставните работи не прават среќни, тие мали, пријатни моменти кои ги градат најубавите спомени. Едноставно е да си среќен, само треба да љубиш со целото срце. „Simple произведува и нуди нишка

Read More