Sunday, May 31, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРДизајн (Page 3)

Белгиски уметници направиле џиновска кукла во лик на бегалец а во знак на мигрантската криза се со цел да ја прошират свеста за тешката ситуација во која се наоѓаат луѓето кои останале без своите домови поради војната во своите земји и морале да побараат втор

Read More

Група на сараевски уметници денес ќе го откријат најголемиот мурал на Дејвид Боуви со што ќе му оддадат голема почест на вечниот иноватор во музиката, модата, филмот, општо во поп културата. Ликовите од музичките албуми на Дејвид Боуви ќе бидат овековечени како херои во Сараево, а

Read More

Познатата пејачка од Барбадос се што ради, го работи со голем труд, па така е и со нејзиниот нов дизајн на наочари за сонце во соработка со модната куќа „Диор“. Амбасодорката на брендот „Диор“ уште еднаш се здружи со славната модна куќа за да создаде

Read More

Скулптурот Ендрју Мајерс изработи уникатен 3Д портрет од слепиот уметник Џорџ Вуртцел со цел тој да може да го препознае преку допир. Делото е направено со дрвени компоненти и успешно го доловува ликот на Вуртцел.

Read More

Еден од омилените аксесоари на кои дизајнерите посветуваат особено внимание се очилата за сонце. Футуристичката тематика во креирањето на новите линии очила за сонце продолжува и оваа година, па како и минатата сезона, изборот на очила со футуристички дизајн ќе биде огромен.   Моделите од новата колекција очила

Read More

Денес во Јавна соба со почеток во 17.00 часот започнува конференција на тема подобрување на дизaјн образованието во Европа. Реномирани дизајнери, професори по дизајн, дизајн менаџери и претставници од деловниот сектор нудат решенија за подобрување на дизајн образованието во Европа со цел дипломираните дизајнери да

Read More

Легендарните патики добија нов облик. Брендот „Converse“ во чест на ЛГБТ месецот, лансираше нова, посебна линија на обувки и тоа во боите на виножитото. Новата колекција е наречена „Pride“ и се состои од ниски и високи Chuck Taylor патики, при што се користени шарени ѕвезди, точки

Read More

Вчеравечер модната дизајнерка Тања Кокев, во пријатна атмосфера во Македонскиот народен театар, прослави 10 години од постоењето на нејзиниот бренд „Кокев“. Пријателити, новинарите и пред се, љубителите на модата, можеа да уживаат во коктел-забавата декорирана во стилот на Мулен Руж. Диџеј Соња Исмаил се погрижи

Read More

На 19. и 20. мај во Јавна соба и Европски универзитет Скопје ќе се одржи европската конференција за размена на научни и практични искуства во дизајн образованието.  Дваесет експерти од областа на дизајнот и дизајн образованието ќе ги претстават своите идеи и предлози за унапредување

Read More

Со почеток во 19:00ч. во вторник, во центарот Јавна соба свечено ќе биде отворена една несекојдневна ликовна изложба. Станува збор за доајените на ромската ликовна уметност, автори со најизразено творештво од  60 - тите години. Изложбата е организирана од страна на амбасадата на Унгарија во

Read More