Tuesday, Aug 11, 2020
HomePosts Tagged "лица"

Сигурно пронаоѓањето на лица кај секојдневните предмети ви било забавен дел од детската игра, тоа е сосема секојдневен начин на кој се забавуваат најмладите, но што се случува кога го прават и возрасните. Гледањето лица во кај секојдневни предмети е психолошки феномен кој е реткост кај

Read More

Од денеска па до 30 септември лицата со инвалидност во центрите за социјални работи ќе може да аплицираат за новиот владин проект преку кој ќе добијат поддршка за набавка на автомобили. На лицата со најмалку 80 отсто инвалидност на долните екстремитети, целосно слепите лица и глувите

Read More

Турската полиција уапси стотина лица осомничени дека се финансиски поврзани со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во САД. Акцијата на полицијата, која е фокусирана на Истанбул, била извршена во девет реони и завршила со апсење на 88 лица, а издадени се 140 потерници. Меѓу

Read More

Вкупно 57 лица се опфатени со првиот бран одлуки за помилување што ги потпиша претседателот Ѓорге Иванов, кој објави „општ прекин на сите постапки меѓу политичарите и нивните соработници и поддржувачи од спротивставените страни“ и најави дека ќе го исправи пропустот ако пропуштил да аболицира

Read More

Две лица пријавени за исчезнати во текот на викендот. Старец од Скопје и жена од Куманово се пријавени за исчезнати, соопшти МВР. Во петокот К.Д. (27) од Скопје, пријавила дека истиот ден во 18 часот од дома во непознат правец се оддалечил нејзиниот дедо Д.Д. (86)

Read More

Две лица се повредени и оштетени се неколку објекти како резултат од силното невреме кое вчеравечер го зафати Гостивар. Монтажен објект, кој се користел за продажба на зеленчук и овошје, паднал врз двете лица откако предходно врз него паднало дрво под дејство на силниот ветер. Лицата  Е.О.

Read More

Македонската полиција ги провери податоците. Четири лица со името Ахмед Алмохамед влегле во Македонија досега, истото име кое стоеше во сиријскиот пасош пронајден до телото на еден од терористите за време на кобната ноќ во Париз, јавува Мета. Сите се по потекло од Сирија, сите со

Read More

Две лица побарале помош од полицијата откако не можеле да се вратат по прошетката до врвот Меденица на планината Бистра. Тие по телефон за помош се обратиле во полициското одделение Ростуше од каде во моментов се обидуваат да ги лоцираат. Според првичните информации се работи за

Read More

Двајца жители од Кавадарци синоќа украле мајмун од Зоолошката градина во Скопје, потврди денеска полицијата. - Вчера во 17:30 часот е поднесена пријава дека двајца посетители во Зоолошката градина во Скопје украле мајмун. Со употреба на погоден алат пресекле делови од челични жици од мрежестата ограда

Read More