Friday, Jun 5, 2020
HomePosts Tagged "накит"

Вчера во периодот од 14 до 16 часот во Струга на ул.„ЈНА“, во стан сопственост на А.С. (57), непознат сторител извршил кражба, и одзел пиштол ЦЗ-99 со две рамки и 26 куршуми калибар 9мм, што А.С. го поседувал со дозвола, како и разновиден златен накит

Read More

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ и „KАПКА јувери“ организираат настан кој ќе им се допадне на сите припаднички на понежниот пол. Од 7 до 9 октомври во просториите на „Јавна соба“ ќе се одржи првото издание на Саем за накит и модни додатоци,

Read More

Гробари вработени во погребален оператор во Струмица го краделе златото од погребаните мртовци во струмичките гробиштта. Тие во текот на минатата година накит земале при ископ на старите гробови во поради закоп на други починати лица. Накиот што го одземале од починатите, го продавале на

Read More

Од куќата на 29-годишен прилепчанец се украдени 47 илјади евра. Тешката кражба се случила вчера кога непознат сторител провалил преку балконската врата во куќата на Ц.П. која се наоѓа на улицата „Менде Иваноски“. Крадецот покрај пари украл и накит со приближно иста вредност. Полициската станица од

Read More

Во текот на вчерашниот ден од куќа на ул.„Никола Вукмиров“ во Скопје се украдени накит и пари во вредност од 360.000 денари, а од стан на ул. Социјалистичка зора“ во вредност од 90.000 денари, информира денеска полицијата. Засега непознат сторител од куќата, сопственост на Д.Б.(37), одзел

Read More

По успешното завршување на Неделата на дизајн во Скопје, фокусот од дизајн и индустриско производство се префрла на занаетчиството, ракотворбите, односно целокупната креативност изразена преку вешта мануелната изработка на домашните мајстори. Јавна соба во соработка со МАТА го најавуваат првиот предновогодишен базар кој ќе се

Read More

Тешка кражба се случила во домот на А. А. од Куманово во која непознато лице заминало со богат плен. Според досегашните податоци, кражбата се случила вчера на улица „Поток Серава“ во периодот помеѓу 20.30 и 22.30 часот. Крадецо го скршил стаклото на прозорецот од спалната соба на

Read More

Непознато лице успеало да провали во стан во Капиштец и да замине со богат плен, информира МВР. Податоците велат дека вчера на улицата „Васил Ѓоргов“ крадецот употребил погоден алат со што насилно ја отворил влезната врата од станот на А. Ј. Н. (40) и успеал да

Read More

Непознато лице во саботата провалило во стан во Гостивар, причинувајќи огромна материјална штета. Кражбата се случила во периодот од 14:45 до 23 часот на 66-годишниот С.К. Лицето успеало да го скрши прозорот и да земе 170 евра, 5.000 денари, 30 швајцарски франци, една метална кутија со златен накит, еден

Read More

Златен накит и пари во вредност од 2,4 милиони евра се украдени од улицата „Индира Ганди“ во општина Шуто Оризари, соопштува МВР. Според информациите, кражбата се случила вчера или завчера, во неутврден временски период во куќата на Ш. С. (54). Крадецот успеал да влезе во куќата

Read More