Saturday, May 30, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРДизајн (Page 5)

Одличен избор за да го доукрасите ентериерот во вашиот дом е и оваа необична бушава елка. Нема да ви одземе повеќе од десетина минути работа, а потребно ви е само зелено волнено клопче и малечки додатоци со кои ќе ја накитите слатката елка. Ако мислите дека

Read More

Пред десет години,Viktor Horsting & Rolf Snoeren си замислија желба. Желбата беше да се создаде мирис кој ќе го направи светот подобар. Им се оствари токму со парфемот Flowerbomb: ѕвездата е родена. "Ние отсекогаш сме сонувале за создавање на парфем и  отсекогаш сме верувале во моќта на мирисот.

Read More

Дизајнерката на накит Темјана Мелоска-Митревска, ќе учествува на Интернационална изложба на накит во Пекинг, Кина, во организација на Пекиншкиот институт за модна технологија, во рамки на Пекиншката недела на дизајн.  Изложбата ќе се одржи од 16 до 30 декември 2015 година во Парк на иновации

Read More

Македонската Твитер заедница синоќа во „Јавна соба“ го промовираше Твитер календарот за 2016 година. Годинава, седуммина храбри момци и девојки од Твитер заедницата имаа ентузијазам да се разголат пред објективот на фотографот Ѕвонко Плавевски, раскажувајќи ја приказната за своето алтер его. Истовремено се одржа и продажна

Read More

Креативен „твитерџиски“ календар. Твитер календарот за 2016-та година ќе биде промовиран утре во „Јавна соба“, со почеток од 20 часот, а собраните средства од продажната изложба ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Фотографиите на календарот се на фотографот Ѕвонко Плавевски, за чија цел седуммина храбри момци

Read More

Викендов во просториите на центарот за дизајн и иновации Јавна соба, а во соработка со МАТА, ќе се одржи предновогодишен Базар викенд каде 20 домашни мајстори и креативци ќе ги претстават своите уникатни парчиња, одосно накит, аксесоари, украси за домот и разни ракотворби. Она што претставува

Read More

Кога архитект ќе направи грешка од каприц или од убедување дека неговата смисла за дизајн е најдобра, тогаш страда целото население. Таков проблем имаат жителите во центарот на Манчестер бидејќи Битам кулата, која е една од поновите, при посилни ветрови произведува неверојатно иритантни хорор звуци. Проблемот

Read More

Aрхитектонското студио nARCHITECTS започнува со фасцинантен проект со кој Њујорк ќе добие поинакво катче. На почетокот од наредната година на пазарот ќе бидат пласирани таканаречените „микро станови“, опремени по нависоки стандарди кои ќе пружат удобност и свежина во вашиот дом. Станбениот комплекс располага со 55 „микро

Read More

По успешното завршување на Неделата на дизајн во Скопје, фокусот од дизајн и индустриско производство се префрла на занаетчиството, ракотворбите, односно целокупната креативност изразена преку вешта мануелната изработка на домашните мајстори. Јавна соба во соработка со МАТА го најавуваат првиот предновогодишен базар кој ќе се

Read More

Skopje Design Week успешно го започна петтото издание во новиот простор во „Јавна соба“ со продолжување на подршката за македонските дизајн брендови и укажување на шанси за младите дизајнери од сите области. На првиот фестивалски ден најпрво се одржаа квалитетните работилници и предавања, присутните се

Read More