Sunday, Apr 5, 2020

Американскиот софтверски гигант, Мајкрософт објави дека потпишал договор за купување на социјалната мрежа ЛинкдИн за 26,2 милијарди во готовина. Оваа професионална социјална мрежа има 433 милиони членови. Се очекува договорот да биде завршен подоцна годинава, а понудата е 196 долари по акција. Тоа е 50

Read More

Според годишниот извештај објавен синоќа, Google го престигнал Apple и го истиснал од врвот на листата на највредните светски трговски марки, пренесува агенцијата DPA. Според податоците од студијата „BrandZ“ којашто ја изработила компанијата за истражување на пазарите „Millward Brown“, во која се наведени стоте најдобри

Read More

Samsung официјално соопштува дека не препорачува инсталација на Windows 10 на своите компјутери. „Искрено, не препорачуваме инсталирање на Windows 10 оперативен систем на било кој персонален компјутер или лаптоп за Samsung. Интензивно работиме во координација со Microsoft со цел да ги решиме проблемите“, гласи соопштението на

Read More

Преку организација на Националниот натпревар за Microsoft Office Specialist, од страна на Certiadria, (Сертиадриа), Македонија за прв пат учествува на натпревар од светски рамки, покажувајќи ја подготвеноста и компјутерските вештини на учениците од основните, средните училишта и студентите на возраст од 13 до 22 години. Вкупно

Read More

Веројатно ако сте компјутерхолик не се ни запрашувате дали поминувате премногу време со вашиот „најдобар пријател“, но ако евентуално ве интересира, еве 10 сигурни знаци дека спаѓате во таа категорија: 1. Имате повеќе компјутери и практикувате да ги користите сите во исто време. 2. Преспивате на работа,

Read More

Филмот на Дејвид Финчер од 2010 година „Социјална мрежа“ заврши одлична работа затоа што ни покажа како изгледал Facebook и ставовите на основачот Марк Цукерберг. Интервјуто со еден од најмоќните млади луѓе во светот е снимено во 2005 година и води преку канцелариите на Facebook

Read More

  Сите знаеме колку е тешко да си ја исчистиме тастатурата на нашиот компјутер. Чистењето на тастатурата може да биде тешка задача особено ако служи и како маса за јадење и пепелник за цигарите. Погледнете го рецептот на Cnet за леплива смеса која ќе ги исчисти

Read More

Најопасните хакери на сите времиња на едно место. Некои довеле до работ на нуклеарна катастрофа, некои речиси предизвикале интернационални конфликти. Кевин Митник, алиас „The condor“ започнал со хакирање многу млад, хакирајќи го системот за метро за да се вози бесплатно, завршувајќи со хакирање на Пентагон и извлекувајќи информации

Read More

Хакерот кој провали во персоналната електронска пошта на директорот на ЦИА, Џон Бренан, објаснува дека добил пристап преправајќи се како работник на Verizon. Контактирајќи со неговите „колеги“ од фирмата, се пожалил дека неговите „алатки“ се расипале и му биле потребни информации за еден од нивните

Read More

AirDroid е една од најкорисните апликации за сите кои имаат потреба од префрлување фајлови од компјутер во смартфон или таблет бидејќи се поврзува безжично и нема потреба од приклучување на USB кабел и чекање за отчитување на надворешниот уред. Предноста на AirDroid е многу поголема бидејќи

Read More