Friday, Apr 3, 2020
HomeГИГА БАЈТПЦ„LG“ го лансира најголемиот монитор на светот!

„LG“ го лансира најголемиот монитор на светот!

4393389_ekran-f2jpg

Доколку ви здосадија стандардните монитори за компијутери или комбинацијата на два монитори не ви одговара, компанијата „LG“ носи решение во вид најголем монитор на светот, кој официјално ќе биде претставен оваа недела. Се работи за 38-инчен исклучително широк екран “38UC99”, еден од трите нови модели 21:9.

Екранот може да прикажува видео-снимки со резолуција 4К, како и исклучително широки слики со резолуција од 3.840×1.600 пиксели.

Ekran-f3

Екранот доаѓа со два внатрешни блутут звучника, додека неговата цена изнесува 1.356 евра, а во продажба ќе се најде од следниот месец. Заедно со најголемиот монитор на светот ќе бидат претставени и два исклучително широки 34-инчни монитори, еден со рамен екран и со вградена „Google Cast“ технологија, а другиот со заоблен екран, наменет за гејмерите.