Tuesday, Mar 31, 2020
HomePosts Tagged "Роже Федерер"

Швајцарскиот тениски ас Роже Федерер соопшти дека ќе мора да се повлече од терените до крајот на сезоната што ќе значи дека нема да учествува ниту на Олимпијадата во Рио што пред неколку месеци беше негова главна желба. „По консултациите со лекарите донесов многу тешка одлука

Read More

Тенискиот ас Роже Федерер ги демантираше шпекулациите дека по Летните олимписки игри во Рио 2016-та ќе се пензионира од активно играње тенис, но пред дуелот со Андреас Сепи ги демантираше овие тврдења. „Никогаш не сум рекол дека ќе се пензионирам по Олимпијадата, свесен сум дека

Read More

Роже Федерер стигна до седмата титула во седмото финале на Мастерс турнирот во Синсинати поразувајќи го најголемиот ривал Новак Ѓоковиќ со 2:0 во сетови. Првиот сет беше изедначен и влезе во тајбрејкер кој швајцарецот го доби со 7:1. Во вториот сет Федерер ги искористи грешките

Read More

Британецот Енди Мареј не беше пречка за швајцарецот Роже Федерер кој успеа да се пласира во финалето на Мастерсот во Синсинати, победувајќи со 2:0 во сетови (6:4, 7:6). Првиот гејм за Федерер помина лесно, но Мареј не сакаше да се предаде така лесно и го доведе швајцарецот

Read More

Мастерсот во Синсинати за Швајцарецот изгледа како лесна игра. Роже Федерер успеа без никакви проблеми да се пласира во полуфиналето од натпреварувањето, откако ноќеска успеа да го совлада Фелицијано Лопез со 2:0 во сетови (6:3 и 6:4). Негов противник за влез во големото финале ќе биде

Read More

Доказот дека Новак е рекет број еден е повторно на виделина. Попладнево после скоро три часа игра, Ѓоковиќ успеа да го совлада Роже Федерер со 3:1 во сетови, односно 7:6, 6:7, 6:4 и 6:3. Швајцарецот доста сигурно и самоуверено ја започна играта, но пропустот од брејк

Read More

Тенискиот рекет број два, Роже Федерер, изненадувачки успеа да го совлада Енди Мареј со три - нула во сетови, поточно 7:5, 7:5 и 6:4. Со оваа победа, Швајцарецот влегува во трката за рекордна осма издвоена победа на едно финале на Вимблдон. „Морам да признаам, беше навистина тешко.

Read More