Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Рио 2016"

Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов како македонскит претставници на претстојните параолимписки игри во Рио се надеваат на повторување на успехот од Лондон и можеби освојување на нови медали иако првенствено се насочени кон остварување на добар пласман. Во изминатите две децении, нашето спортско стрелаштво е најтрофејниот

Read More

Најдобриот фудбалски репрезентативец Нејмар по освојувањето на олимписката титула во Рио направи неколку мали испади. Најпрво на примањето на медалите постави трака за коса на која пишуваше „100 Исус“ по што доби прекорд од Меѓунарониот олимписки комитет за нарушување на кодексот кој забранува истакнување на

Read More

Трикратниот олимписки шампион Усеин Болт кој е убедлив во тркачките дисцплини реши да се забавува за збогување од игрите во Рио фрлајќи копје. Во оваа дисциплина од „шала“ фрли 56 метри што е солиден резултат. За жал на многу спортски фанови Болт не е премногу

Read More

Завршната церемонија на Олимписките Игри беше завршена со предавањето на Олимпиското знаме на градоначалникот на Токио, каде ќе се одржат следните Игри. Тоа што посебно ги воодушеви многумина беше јапонскиот премиер Шинзо Абе, кој се појави излегувајќи од Цевка облечен како легендарниот Супер Марио.

Read More

Србија со шутот за три во последната секунда на Богдановиќ имаше можност да им ја смрзне крвта на американските кошаркари и ѕвезди од најмоќната НБА лига  за да се избори за продолженија но, среќата не ги посака. САД забележа нова иако многу тесна победа со

Read More

Германските олимписки претставнички Јулија Лир (веслање) која веќе освои злато, Изабела Херле (маратонско пливање), Катарина Бауер (атлетика, скок со стап), Надја Приц (велосипедизам - БМХ) и Патриша Золја (пинг-понг) се појавија со разголена фотосесија на списанието Плејбој со цел да ги популаризираат спортовите во кои

Read More

Стана навистина „жешко“ на мрежата во дуелот меѓу Полска и Иран во второто коло од групната фаза на Олимписките игри. Атмосферата се остреше во текот на целиот натпревар, а кулминацијата се случи на крај. Полска победи со 3:2 по сетови, а колку беше драматично сведочи

Read More

На интернет молневито се рашири сликата со зелена вода на Олимпискиот базен во Рио каде се одржуваат главните пливачки натпревари. На шега некои тврдеа дека пливачите уринирале во базенот по што се активирала водата, но организаторот на турнирот соопшти дека во базенот имало алги, па

Read More

Освојувачот на медал на Игрите во Рио џудистот од Белгија, Дирк ван Тилт беше нападнат на плажата Копакабана. Тој добил неколку удари во лицето. По освоениот бронзен медал џудистот од Белгија заедно со своите пријатели, биле на Копакабана, кога на еден од неговите пријатели му

Read More

Интернет корисници ќе го претворат во вистински спорт наоѓањето на двојници на славниот актер Леонардо Ди Каприо. По неговиот руски двојник голема сличност со холивудската ѕвезда е пронајдена и во американскиот стрелач Брејди Елисон кој со тимот на САД го освои сребрениот медал, но најмногу

Read More