Monday, Oct 2, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈКошарка (Page 4)

Репрезентациите на Хрватска и на Чешка се пласираа во полуфиналето на квалификациските кошаркарски турнири за пополнување на местата на Олимпијадата во Рио. На турнирот во Торино, Хрватите во директен дуел за второто место беа убедливи против Тунис совладувајќи го со 72:52. Хрватска како второ пласирана во

Read More

На 12 јуни комбиниран состав, од седум млади македонски кошаркари  и четири aмерикански играчи, потенцијални кандидати за добивање на македонски пасош, патува на кошаркарски турнир во НР Кина, како дел од соработката меѓу кошаркарските федерации на двете земји. На турнирот, кој ќе трае до 24

Read More

Тимот од Охајо повторно потфрли против бранителот на трофејот во најсилната кошаркарска лига. Во вториот меѓусебен дуел од големото финале, „воините“ се изборија за триумф со високи 110-77. Кошаркарите на Kливленд го загубија препознатливото темпо на игра некаде во средината од втората четвртина во која имаа

Read More

Денеска во Минхен беше донесена пресуда со која на Светската кошаркарска федерација ФИБА и се забранува изрекување на суспензии на клубови и репрезентации кои бараат да настапуваат во Евролигата на УЛЕБ, а кои претходно обезбедиле пласман за настап. Откако челниците на ФИБА се обидоа со

Read More

Кошаркарите на МЗТ Скопје на гостински терен стигнаа до нов трофеј во домашното кошаркарско првенство. Во четвртиот финален дуел, МЗТ Скопје по вистинска драма извојува тесна победа од 88-90 против екипата на Куманово. Инцидентите не изостанаа, а тоа резултираше со растерување на гледачите од страна

Read More

Кумановчани повторно се враќаат во „Јане Сандански“ во пресрет на третото коло од финалниот плејоф во домашното кошаркарско првенство. На првата средба во Скопје гостите славеа со 87-84, додека во преполната сала во Куманово, „металците“ се реваншираа и израмнија на 1-1, поставувајќи го конечниот скор

Read More

Куманово и МЗТ Скопје Аеродром втора година по ред ќе се борат за шампионскиот трофеј во македонската кошарка. Екипата на Куманово синоќа на гостински терен во арената „Борис Трајковски“ со 84:73 ја доби мајсторката против Карпош Соколи и со вкупни 3-2 во победи се пласираше

Read More

ФИБА донесе предупредувачка одлука против Македонија и уште 13 држави меѓу кои и гиганти во кошарката како Шпанија, Италија, Хрватска, Русија, Литванија, Србија, Црна Гора, Грција, Турција и Полска. Проблемот е што федерациите на Македонија и останатите на црната листа е што нивните федерации дале поддршка

Read More

Денеска, конечно Македонската кошаркарска федерација го назначи новиот селектор кој ќе ја предводи нашата репрезентација во следните квалификации. Честа ја има српскиот стручњак Драган Раца чија задача ќе биде да ја одведе Македонија на следното Европско првенство за кое ќе се бориме во група со

Read More

Првиот македонски НБА ас Перо Антиќ, ја тужи полицијата на Њујорк, а тоа ќе го стори и Сефолоша. Антиќ ја тужи полицијата на Њујорк за погрешно апсење и држење во притвор, додека настапуваше во редовите на Атланта „Хоукс“. Антиќ ја тужи полицијата на Њујорк и за

Read More