Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "кошарка"

Прекрасно и незаборавно беше чувството на крајот на септември 2011 година. По 24 дена одвоен од огништето, од најблиските, од дождливиот и ладен Каунас, во друштво на најдобрите (привилегијата беше моја) пристигнав во Скопје. Сончев, топол ден. Си реков - Ех, ова е Македонија. На пистата

Read More

Искусниот ветеран Ромео Тревис пристигна во Македонија, а од вчера започна и со тренинзи со нашата кошаркарска репрезентација. Американецот започна да работи напорно работа адаптирајќи се во новата средина, во која не познава никого, но не очекува тоа да претставува проблем. „Не знам премногу за македонската

Read More

Куманово и МЗТ Скопје Аеродром втора година по ред ќе се борат за шампионскиот трофеј во македонската кошарка. Екипата на Куманово синоќа на гостински терен во арената „Борис Трајковски“ со 84:73 ја доби мајсторката против Карпош Соколи и со вкупни 3-2 во победи се пласираше

Read More

Спортскиот центар Борис Трајковски најави нова организација во големата сала која ќе биде многу поефикасна и ќе овозможи поделба на теренот со три издвоени игралишта, што значи дека истовремено ќе може да се тренира за три различни спорториви, тенис, кошарка и ракомет. Новитетот ќе биде

Read More

Македонската кошаркарска репрезентација забележа пораз од репрезентацијата Литванија со 68:62, на првиот натпревар од Хуавеи купот кој се одржува во Каунас. Избраниците на селекторот Србиновски се прикажаа во одлично светло во Каунас, беа на праг да забележат и победа, но во последната четвртина падна концентрацијата, па домаќните

Read More

Центарот на Мемфис одлучи да го продолжи својот договор за нови пет сезони со вреедност од 100 милиони долари. Иако на крајот од сезоната го доби статусот на слободен агент, понудите од други клубови не влијаеше врз неговата одлука да остане во Мемфис. 30. годишниот Шпанец

Read More

Перо Антиќ беше и официјално претставен како најново засилување на турскиот прволигаш Фенербахче, откако помина две сезони во Атланта во моќната НБА лига. Враќањето на Антиќ во Европа значи и најава за освојување на нова титула во Евролигата, а сигурно ќе биде да се проследат

Read More

Женската кошаркарска репрезентација на Србија се закити со титулата европски шампион, откако во вчерашното финале во Будимпешта ја совладаа фаворизираната Франција со 76:68. Французинките го започнаа натпреварот со водство и во првата четвртина имаа предност од 15:22, за потоа противникот до полувреме да се избори за

Read More