Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "ЕП"

Кристијано Роналдо поради повреда уште во раната фаза од средбата мораше да биде повлечен од игра, па од клупата за резерви делеше совети до своите соиграчи во поголемиот дел од натпреварот. Но и без својата најголема ѕвезда, Португалија успеа да стигне до историска победа на Европските

Read More

Иако Исланд, најголемото изненадување на овогодинешното европско првенство во фудбал ЕУРО 2016, го напушти натпреварувањето по поразот од Франција, оваа држава, која на многумина им стана фаворит, сепак се избори за една титула. Арна Ир Јонсдотир има 21 година и на Исланд и ја донесе титулата

Read More

Албанскиот премиер Еди Рама им ја честиташе синоќешната победа на албанските репрезентативци над Романија нa Eвропското фудбалско првенство во Франција и најави дека ќе ја награди целата делегација, и играчите и техничкиот персонал, со дипломатски пасоши, јави агенцијата Анадолија. – Почнувајќи од претседателот на Фудбалската федерација

Read More

Белгиските власти подигнале обвинение против тројца белгиски државјани притворени во низата антитерористички претреси ноќта кон саботата, а обвинети се за обид за терористички напад и учество во терористичка организација, објави канцеларијата на јавниот обвинител во Брисел. Мажите на 27, 29 и 40-годишна возраст биле меѓу

Read More

Популарноста на најдобриот велшки фудбалер на денешницата Герет Бејл одеднаш порасно по првите два натпревари на ЕУРО 2016, откако постигна два гола. За таа цел, малиот град во северен Велс, Бала, до крајот на Европскиот шампионат во Франција ќе се преименува во Бејл во чест на

Read More

По синоќешниот натпревар помеѓу двете репрезентации на Исланд и Португалија, Исланд го направи првото изненадување на Европското првенство 2016 во Франција откако ремизираше со фаворизираната Португалија со резултат 1:1. Роналдо не одигра добро, но наместо да му пружи рака на противникот тој по натпреварот се однесуваше

Read More

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка поради случувањата на натпреварот меѓу Англија и Русија, одигран вчеравечер во Марсеј во рамките на ЕУРО 2016. Постапката е отворена против Фудбалскиот сојуз на Русија, поради инцидентите кои на „Велодром“ ги направија руските навивачи. Тие се обвинети за немирите на

Read More

Репрезентативците на Франција ќе добијат премии од по 300.000 евра доколку триумфираат на Европското фудбалско првенство, кое ќе се одржи токму во нивната земја. На осум дена пред стартот на шампионатот „триколорите“ ја дознаа паричната награда за освојување на трофејот, па така секој репрезентативец на Франција

Read More

Француски државјанин е уапсен на полско-украинската граница со арсенал оружје, објавија медиумите. При претрес во неговиот автомобил биле пронајдени 100 килограми експлозив со детонатори, три минофрлачи и неколку автомати "калашников". Тој се обидувал да го прошверцува оружјето во Франција. Се претпоставува дека човекот може да

Read More

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо и шведската ѕвезда Златан Ибрахимовиќ се дефинитивно најплатените фудбалери на претстојното Европско првенство. Според податоците од магазинот „Франс Фудбал“, Португалецот заработува вкупно 67,4 милиони евра или двојно повеќе од Златан Ибрахимовиќ кој заработува 28,5 милиони евра. На третото место е Велшанецот Герет Бејл

Read More