Tuesday, Aug 4, 2020
HomePosts Tagged "Македонска Кошаркарска Репрезентација"

Македонските кошаркарски репрезентативци го искористија периодот на подготовки кога тимот е заедно за да донираат средства за настраданите во поплавите во Скопје и Тетово, а исто така ги повикаа и своите навивачи да го направат истото на секој можен начин, од кој најлесен е повик

Read More

На 12 јуни комбиниран состав, од седум млади македонски кошаркари  и четири aмерикански играчи, потенцијални кандидати за добивање на македонски пасош, патува на кошаркарски турнир во НР Кина, како дел од соработката меѓу кошаркарските федерации на двете земји. На турнирот, кој ќе трае до 24

Read More

Македонската кошаркарска репрезентација забележа втор пораз во подготвителниот период, овој пат од Турција со 85:68 (22-20, 29-20, 19-14, 15-14). Турските кошарките одиграа одличен натпревар со прецизни шутеви и квалитетна игра во напад и одбрана, а во македонскиот состав најефикасен е Ричард Хендрикс со 18 поени.

Read More

Од таборот на македонската кошаркарска репрезентација соопштија дека Ричард Хендрикс, американецот со македонски пасош, е подготвен да се приклучи на тимот и ќе влезе во пријателските натпревари откако е проценето дека ја постигнал посакуваната форма. „Не сакавме да ризикуваме со Хендрикс за порано да почне со

Read More

По турбулентната сага со отстранувањето на Александар Џикиќ од тренерската позиција и доверувањето на истата на Марјан Србиноски, македонската кошаркарска репрезентациј конечно го одработија својот прв тренинг во Спортскиот центар „Јане Сандански“, со што и официјално се започнати подготовките за претстојното Европско првенство. Во Скопје ќе

Read More

Објавен поширокиот список на кошаркари кои би настапиле на Евробаскетот во Хрватска. Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Џикиќ ја изненади јавноста со враќањето во репрезентацијата на Перо Антиќ, Ѓорѓи Чековски и Лестер Бо Мекејлеб. Предраг Самарџиски преку соопштение истакна дека ќе биде на располагање на

Read More