Monday, Sep 25, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈКошарка (Page 5)

Македонската кошаркарска репрезентација забележа втор пораз во подготвителниот период, овој пат од Турција со 85:68 (22-20, 29-20, 19-14, 15-14). Турските кошарките одиграа одличен натпревар со прецизни шутеви и квалитетна игра во напад и одбрана, а во македонскиот состав најефикасен е Ричард Хендрикс со 18 поени.

Read More

Македонската кошаркарска репрезентација забележа пораз од репрезентацијата Литванија со 68:62, на првиот натпревар од Хуавеи купот кој се одржува во Каунас. Избраниците на селекторот Србиновски се прикажаа во одлично светло во Каунас, беа на праг да забележат и победа, но во последната четвртина падна концентрацијата, па домаќните

Read More

Шампионот МЗТ Скопје повторно ќе биде единствениот македонски претставник во АБА-лигата откако ниту еден друг клуб не искажал подготвеност да учествува во квалификациите за последното место во регионалното натпреварување. Куманово како вицешампион прв ја имаше опцијата да учествува во овој турнир, но проблем претставуваше котизацијата во

Read More

Нашата кошаркарска репрезентација до 16 години го заокружи учеството на Европското првенство дивизија Б во Бугарија со пораз од репрезентацијата на Норвешка и освоено 22-ро место. Иако Мартин Трсунов беше најефикасен во редовите на репрезентацијата со 24 постигнати поени, тоа не беше пречка за противникот да

Read More

Македонските кошаркарски репрезентативци денеска играат уште еден контролен натпревар, овој пат против репрезентацијата на Венецуела. Избраниците на селекторот Марјан Србиновски досегашните три контролни мечеви ги поминаа со исто толку победи, па така истиот позитивен резултат се очекува и денес. Натпреварот се одигрува од 17 часот во Гевгелија,

Read More

Стартот за кошаркарската репрезентација до 14 година започна со убедлив пораз  на интернационалниот турнир во Словен Градец, Словенија. Домаќинот успеа да ги порази избраниците на селекторот Никола Данев со високи 91-49. Најефикасен во нашата репрезентација беше Дамјан Бошковски со 13 коша, 8 скока и 4 асистенции. Утре продолжува второто коло

Read More

Од таборот на македонската кошаркарска репрезентација соопштија дека Ричард Хендрикс, американецот со македонски пасош, е подготвен да се приклучи на тимот и ќе влезе во пријателските натпревари откако е проценето дека ја постигнал посакуваната форма. „Не сакавме да ризикуваме со Хендрикс за порано да почне со

Read More

Македонската кошаркарска репрезентација ја забележа и третата победа во низа во подготовките за Евробаскет 2015, втора над селекцијата на Израел, овојпат извојувана во Скопје со резултат 69-64. „Црвено-жолтите“ повторно прикажаа добра игра, не дозволувајќи му на Израел да дојде до прва радост на македонско тло,

Read More

Европското првенство полека се приближува до својот старт, а нашите кошаркари неуморно се подготвуваат за големиот шампионат. На мегдан за свој противник повторно ја има репрезентацијата на Израел, со која веќе се соочија во петокот и остварија победа од 75:58. Денеска овие две екипи ќе заираат во

Read More

Црната серија на порази на македонската кошаркарска репрезентација до 18 години тажно продолжува, откако јуниорите во вчерашниот натпревар против репрезентацијата на Израел го забележаа четвртот пораз. Декласирањето од страна на противникот со резултат 94:63 ја остави нашата репрезентација на дното на табелата од групата Д. Во отсуство на

Read More